Det var på tisdagen som hockeybomben slog ner i Västervik. Västerviks IK meddelade i ett pressmeddelande att två av klubbens spelare erkänt att de kört bil alkoholpåverkade. Den ene av dem misstänks, enligt Vimmerby Tidning, för rattfylleri, vårdslöshet i trafik och smitning, efter att ha varit inblandad i en trafikolycka på lördagen.
Den andre ska ha stoppats av polisen, som uppmätte promillehalten till 1,4, enligt samma tidning.
– Det här är inget som föreningen står bakom överhuvudtaget, sade VIK:s klubbchef Magnus Nilsson till VT på tisdagen.
För Sportbladet berättar han nu att VIK inför den träningsfria helgen, då brotten ska ha begåtts, hade en genomgång med samtliga spelare. Budskapet: ta det lugnt i helgen. Missköt er inte.
– Laget hade genomgång kring den träningsfria helgen, säger Magnus Nilsson till Sportbladet och fortsätter:
– Vi pratade om vikten av att man är ledig med eget ansvar. I den lilla orten vi verkar i känner alla varandra, alla känner idrottsmännen. Du är inte anonym här.
Ändå slutade det som det gjorde. Enligt VIK ska VIK-spelarna, oberoende av varandra, ha kört onyktra under helgen. De ska inte ha kört tillsammans. Båda tillåts fortsatt att träna med övriga truppen, men de är tillsvidare avstängda från matchspel.