– Det känns lite ovisst. Man vet ju inte riktigt vad som händer. Jag är först och främst orolig för vad som händer med min fastighet i framtiden. Kommer värdet på min gård att minska?
Det säger Annelie Pettersson som bor i Droppstad alldeles i närheten av Olserum.
Hon berättar att hon också är lite orolig för hur både naturen och människorna som bor i närheten skulle kunna påverkas om det skulle öppnas en gruva någon gång i framtiden.
– Jag funderar på om det kan frisättas uran när de bryter metallerna. Och skulle det kunna göra det ohälsosamt att bo här?
Tidigare under informationsmötet dök en fråga upp som rörde just uran, och då svarade styrelseordföranden Daniel Akselson att det inte är tillåtet att bryta metallerna om det skulle innebära en hälsorisk. Miljökonsekvenserna ska givetvis också utredas innan en eventuell gruvverksamhet kan bli verklighet och enligt bolaget är uranhalterna i området dessutom låga.
Johan Bergholtz från gården Himmelsrum var också på plats på mötet.
– Jag är väldigt tacksam för att vi får den här informationen av bolaget. Det är väldigt skönt att kunna följa den här processen på det här sättet. Sen är en eventuell gruvverksamhet också ett hot. Jag är lite rädd för att vi kan bli av med marken. Fyndigheten är ju av riksintresse, säger han.
Johan Bergholtz tycker att dagens regelverk gällande gruvverksamhet inte heller är den bästa ur markägarens synvinkel.
– Om vi skulle behöva sälja mark får vi bara betalt för vad jordskorpan är värd, medan bolaget som bryter metallerna kan tjäna väldigt mycket pengar. Det känns väldigt, väldigt orättvist.
Göran Lindberg bor visserligen inte i närheten av Olserum men har valt att komma till mötet ändå.
– Jag är här som kommuninvånare. För näringslivets del så tror jag att det här är en bra satsning. Den kan gynna samhällsekonomin, säger han och fortsätter.
– Men frågan om gruvverksamhet tangerar också frågan om vad vi får göra med vår natur. Det blir ofta två läger och jag tror att det är kärnan i det här, säger Göran Lindberg.
Han känner en del som bor i närheten som också är på mötet.
– Jag upplever att de ser lite skrämda ut.
Göran Lindberg tillägger att han själv inte har för avsikt att köpa några aktier i bolaget.
– Jag tror att det är lite av ett lotteri. Kanske kommer inte ens min generation att få uppleva att det öppnas en gruva i Olserum.