Avslöjar: VIK jagar målskytten

VIK är i full gång med att lägga pusslet för kommande säsongs spelartrupp. En av de allra viktigaste bitarna kan bli en nygammal bekantskap.

Joakim Thelin, här i AIK-tröja med nummer 74.

Joakim Thelin, här i AIK-tröja med nummer 74.

Foto: Jesper Zerman / Pic-Agency.com

ishockey2018-04-18 17:47

Säsongen 2015/16, då VIK avancerade till Hockeyallsvenskan, var Joakim Thelin en av VIK:s mest tongivande spelare och pangade in inte mindre än 29 mål. För en knapp månad sedan meddelades det att han inte fortsätter i AIK, för vilka han lämnade VIK efter uppflyttningen. Nu kan Sporten avslöja att VIK har ett tydligt intresse av att plocka tillbaka Thelin.

– Ja, det stämmer att det finns ett intresse från Västervik, säger Joakim Thelin.

Hur ser du på det?

– Intresset är mest därifrån just nu men det är mest för att jag vill vara öppen för allt tills jag bestämmer mig för var jag vill spela.

Thelin säger att han, vad han vet, inte fått något konkret kontraktsförslag från VIK ännu.

– Vad jag vet är det ett intresse så här långt. Jag hade en bra säsong i VIK när vi gick upp och fina minnen därifrån, så vi får se vad som händer framöver, säger Thelin, som noterades för 18 poäng (12+6) under 54 matcher den just avslutade säsongen.

Emil Georgsson, VIK:s sportchef, bekräftar att man gärna ser Thelin i rödblått nästa säsong.

– Det är klart att vi är intresserade. Vi vet vad han går för och han har varit här tidigare.

Men VIK lär inte vara enda klubben som vill landa Thelin. Uppgifter har placerat honom i bland annat Oskarshamn.

– Vi har pratat med hans agent och håller på att se hur läget är, berättar Georgsson.

Skulle Georgsson knyta upp Thelin har man, enligt sportchefen, fyllt en av de så kallade topprollerna.

– Han har, tycker jag, hamnat lite fel i hierarkin om man kan säga så. Hos oss skulle han kunna få en riktigt stor roll.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!