Redan i det första heatet smällde det rejält när Peter Kildemand gick omkull och fick Västervikskollegan Martian Vaculik över sig. Trots en ambulans in på banan så tog sig båda av banan för egen maskin – och bortsett från att Kildemand blev utesluten, så verkade skadeläget positivt. 5–1 i Vetlandafavör noterades dock i heatet, vilket betydde en riktig mardrömsstart för Västervik som historiskt haft stora svårigheter i Vetlanda.
Men efter det första heatet hittade Västervik plötsligt helt rätt. Man var riktigt snabba från start och när Mikkel B Jensen sedan körde om Bartosz Zmarzlik till en imponerande dansk femetta i det fjärde heatet var Västervik plötsligt i ledning med 14–10.
Men då kom plötsligt det stora smolket i Västerviks glädjebägare. Efter att sjukvårdarna tittat till Peter Kildemand mer noggrant byttes de första positiva rapporterna till negativa. Med misstänkt hjärnskakning fördes Kildemand till sjukhus och det var bekräftat färdigkört.
Därför fick reserven Mikkel B Jensen ta de två resterande "Kildemand-heaten" och gjorde det över alla tänkbara förväntningar. Redan efter nio heat hade Jensen kört fem heat och plockat 9+1 poäng. När Martin Vaculik, efter en nolla och en gratispoäng, sedan hittade rätt med en heatseger var alla Västerviksförare igång. I den stora pausen ledde Västervik med 31–29 och även om Vetlanda ryckte upp sig på slutet var det inget snack om att Västervik var mesta nöjda med slutresultatet, 45–45. Något som gör att nykomlingen Västervik har skaffat sig själva ett drömläge att nå SM-semifinal om en vecka.