Talangen tackar nej till moderklubben

Som det ser ut i dagsläget så blir det ingen Noel Wahlqvist i Västervik Speedway nästa år sedan Noel tacket nej till kontraktsförslaget som han har erbjudits.

Noel Wahlqvist har tackat nej till Västervik Speedways kontraktsförslag.

Noel Wahlqvist har tackat nej till Västervik Speedways kontraktsförslag.

Foto: Rikard Nilsson

Speedway2022-11-16 15:17

– Styrelsen har bestämt hur vi ska bygga det här laget tillsammans med sportgruppen och då har vi bestämt att vi bygger på en förare med 0,500 i snitt och en starkare förstareserv. Noel har fått erbjudande från oss att vara med och konkurrera om en plats med Anton Karlsson, men han tycker det blir för tufft. Han letar efter andra möjligheter, säger Västervik Speedways sportchef Morgan Andersson.

Hur känns det att en egen produkt tackar nej?

– Det är klart att det är tråkigt, men vi bedriver en elitverksamhet och vi har tittat på de lagen som har varit framgångsrika som har haft en stark reserv. Det är så här vi har valt att bygga laget svarar Morgan.

Det innebär att Västervik troligen bara kommer ha en förare med 0,500 i ingångssnitt i truppen nästa år.

– En nyhet inför nästa år är att vi har möjligheten att låna en förare med 0,500 i snitt från något av de övriga lagen i Bauhausligan om det skulle bli aktuellt, säger Morgan.

Noel Wahlqvist skriver följande på sin Facebooksidan: "Efter att ha tillhört Västervik Speedway hela min speedwaykarriär så är det nu dags att lämna för något nytt. Ett tråkigt beslut men samtidigt ett enkelt beslut då jag måste tänka vad som blir bäst för mig. Jag måste tänka på vart jag kan utvecklas och få mycket körning. Vilken klubb jag kommer tillhöra nästa säsong eller hur säsongen kommer att se ut är inte klart ännu."

Noel debuterade i Bauhausligan 2020 och har på 24 matcher tagit 33 poäng.

I dagsläget har Noel klart med Vargarna i allsvenskan inför nästa år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!