Gustafssons fem spaningar inför matchen mot Indianerna

Ny match för Västervik Speedway. För motståndet står Indianerna – som ligger näst sist i Bauhausligan och lär vara på desperat jakt efter poäng.

Indianerna tar i kväll emot Västervik på Glottra Skog Arena.

Indianerna tar i kväll emot Västervik på Glottra Skog Arena.

Foto: Filip Gustafsson

Speedway2021-07-29 12:53

Vem kliver fram? Ingen Artem Laguta. Ingen Fredrik Lindgren. Då är frågan, vem tar chansen och kliver fram som matchhjälte för Västervik? Visserligen kan man inte kalla Przedpelski för något annat än heatledare denna säsong, men tappet av Laguta och Lindgren är kännbart oavsett vilka förare som finns bakom. Nu är det upp till Kulakov, Przedpelski och Tarasenko att bevisa att Västervik har ligans bästa bredd på den utländska sidan – och att man kan vinna även utan Lindgren och Laguta.

undefined
Indianerna tar i kväll emot Västervik på Glottra Skog Arena.

Tarasenko tillbaka på Glottra: Senast Vadim Tarasenko besökte Glottra Skog Arena blev det SM-guld för Masarna med ryssen som stor matchhjälte. Jag minns hur otroligt snabb han var, visserligen på en regnig bana, men har lär återvända till Kumla med en go känsla i kroppen, och självförtroende är extremt viktigt i vår kära sport. Till den här matchen kör ryssen dessutom på samma motor som då – och ska Västervik åka hem med tre poäng krävs en riktigt bra insats av Tarasenko.

undefined
Vadim Tarasenko, Västervik Speedway

Kulakov – fin kille: Den tuffe ryssen. Viktor Kulakov, eller kort och gott Kulan som min kollega Alexander Åhman kallar honom. Jag har inte varit helt tillfreds med Kulans prestationer denna säsong, även om protokollet för det mesta sett fint ut. Fråga tio supportar om deras favoritförare i Västervik – och ingen kommer svara Viktor Kualkov. Men mot Dackarna visade Kulan verkligen vilken fin speedwayförare han är. Tog viktiga poäng i viktiga heat, och var otroligt smart i förstakurvan där han följde Anderssons instruktioner till punkt och pricka och hjälpte sina lagkamrater. Jag tror att Viktor kommer växa in mer och mer i Västerviks-dressen, och mot Indianerna har 26-åringen chansen att visa att han ska vara med i startsjuan.

undefined
Viktor Kulakov

Desperat Indianerna favorit – på pappret: Jag blir inte klok på detta Indianerna. Fint lag på pappret, men harvar fortfarande i botten. Fått en del oturssamma skador (som klubben på något sätt alltid lyckas få) på bland annat Iversen och Jeppesen, men man ska ändå inte tillhöra botten. Nu saknar Västervik flera förare, och Indianerna får faktiskt ses som favoriter på förhand. Det skulle dock inte förvåna mig om Indianerna slarvar bort matchen, då man i år känns lite som den oturssamme kanotisten i Göta Kanal. Det där kommer jag säkerligen få äta upp, men känslan är att Indianerna ständigt kämpar i motvind denna säsong.

undefined
Indianerna

Formen på Wahlqvist – lossnar det i kväll?: Sedan Fredrik Lindgrens intåg har Anton och Noel fått västnummer sex och sju, vilket dessa killar ska ha i ett lag som Västervik. Anton har fått flest heat och gjort det bra dessa matcher, men mot Dackarna fick även Noel chansen. Starterna var riktigt, riktigt fina, och han hade bra fart på banan. Under onsdagens allsvenska match körde han in 12+1 poäng med Smålänningarna – och besegrade både Ludvig Lindgren och Joel Andersson (som han möter i kväll). Självförtroendet och formen lär vara på topp hos 17-åringen, och frågan är: Kan han bygga vidare på det på bortaplan? I kväll kommer nämligen Wahlqvist att få köra, visserligen mot rutinerade förare som känner sin hemmabana utan och innan. Men han lär vara duktigt sugen på poäng – och jag kommer hålla ett extra öga på honom. 

undefined
Noel Wahlqvist, Anton Karlsson
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!