– Det såg väldigt mörkt innan prognoserna på de tre vädersajterna SMHI, Yr och Klart ändrades till det bättre. Vi har beslutat om att försöka köra matchen och det är styrelsen som har tagit det beslutet, säger lagledare Morgan Andersson.
Beslutet togs tidigt under torsdagsmorgonen och som det ser ut just nu så kommer det gå att genomföra hela matchen hemma på Stena Arena.
– Om styrelsen inte hade trott att det skulle gå att genomföra matchen så skulle de såklart inte beslutat om att köra, säger Morgan.
Det betyder bland annat att unge talangen Anton Karlsson,17, trots allt kommer att få göra sin debut i Västervik Speedway ikväll.
– Att debutera på hemmabanan blir perfekt. Där hittar jag runt bra, sa Anton tidigare till VT.
Vi kommer, precis som vanligt, att liverapportera från matchen, som startar klockan 19:00 på torsdagskvällen.