SM-medaljer till Västervik

Den gångna helgen deltog Västervik Iaido i SM i Stockholm och deltagarna gjorde det bra.

Västerviks Lars Thellman och Casper Ottosson vann båda varsitt silver.

Västerviks Lars Thellman och Casper Ottosson vann båda varsitt silver.

Foto: Privat

kampsport2019-05-20 20:30

Västervik ställde upp i två klasser; Casper Ottosson i nidan och Lars Thellman i yondan.

I klassen nidan var det inget enkelt motstånd, men Casper vann samtliga sina matcher i poolspelet och de efterföljande kvarts- och semifinalerna. Casper förlorade finalen med 2–1, vilket är minsta möjliga marginal, men detta resulterade i en mycket hedervärd andraplats. Således fick han med sig en silvermedalj hem.

Lars Thellman ställde upp i klassen yondan som för närvarande är den näst högsta klassen i SM. Lars tog sig fram till semifinal men förlorade med 3–0. Denna placering gav ändå ett silver i en klass som är ett verkligt getingbo där minsta misstag kan fälla den bäste.

– Med tanke på motståndet från större klubbar än Västervik så är dessa båda placeringar en verklig prestation, säger Thellman och fortsätter:

– Summeringen av SM var ett mycket bra resultat som bådar gott för framtiden. Klubben firar i år tioårsjubileum och Västervik Iaido är ett aktat namn inom denna sport i Sverige.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!