Omröstning: Vilken VIK-spelare har snyggast mustasch?

November är slut och det är dags att avgöra vem av spelarna i Västerviks IK som lyckades få till den bästa mustaschen.

Jake McGrew, Macoy Erkamps och Anton Svensson efter "movember".

Jake McGrew, Macoy Erkamps och Anton Svensson efter "movember".

Foto: Malin Belfrage

Ishockey2023-12-01 21:00
undefined
VIK:s Jake McGrew, Macoy Erkamps och Anton Svensson före "movember".

När november började rakade alla VIK-spelare av sig sin ansiktsbehåring för att sen låta det växa under "movember" som en gest för att stödja mustaschkampen mot suicid, prostata- och testikelcancer.

Nu är november över och det är dags att utse vem som har den finaste mustaschen på överläppen.

undefined
Jake McGrew, Macoy Erkamps och Anton Svensson efter "movember".

Inför tävlingen trodde initiativtagaren Macoy Erkamps att det stod mellan honom, Anton Svensson, Jake McGrew och Anton Björkman.

– Det är väl vi som har bäst skäggväxt. Tuggy (McGrew) är den hårigaste spelaren jag har spelat med så han kan nog ta hem det, sa Erkamps .

VIK samlade även in en slant till välgörenhet.

VT-sporten har valt ut de starkaste kandidaterna. Vem tycker du har lyckats odla den bästa mustaschen? Rösta här nedan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!