Det blir som VT-sporten avslöjade redan i april.
Emil Kruse lånades in till VIK från SHL-laget Rögle säsongen 2018/2019 och gjorde stor succé i Hockeyallsvenskan.
Han stod i 49 VIK-matcher med riktigt fina siffror och dessutom vann han Sportens "Koggligan". Efter den säsongen lämnade han för spel i seriekonkurrenten Västerås. Där blev det två säsonger med blandad framgång innan han flyttade till danska Herning Blue Fox. I den danska ligan var 27-åringen bland ligans fem bästa keepers, sett till statistiken, under grundserien.
– Jättekul att Emil är tillbaka i Västerviks IK. Emil har trots sin ålder en gedigen erfarenhet av ligan och har visat att han håller en hög nivå. Det ska bli kul att ta vid vårt samarbete från säsongen 18/19 och utveckla det mer. I Emil får vi en målvakt som sprider mycket energi både på och utanför isen samtidigt som han bidrar med en hög tävlingsnivå, säger VIK:s målvaktstränare Gabriel Remelin i ett pressmeddelande.
24-årige Edvin Olofsson kom till VIK från AIK och Arlanda Wings inför förra säsongen. Västgöten stod 37 matcher i VIK-kassen säsongen som gick, med en räddningsprocent på 89,9 i grundserien.
– Förra året var Edvins första hela säsong i Hockeyallsvenskan där han fick med sig bra erfarenhet och fick spela många matcher. Det ska bli roligt att fortsätta jobba med Edvin och utveckla hans spel ännu mer. Även i Edvin får vi en som sprider mycket energi och en hög tävlingsnivå mellan målvakterna, säger Remelin.