VIK förlorade på övertid mot Modo

Västerviks IK fick med sig en poäng från bortamatchen mot Modo på onsdagskvällen. Matchen slutade 4–3.

Alfred Barklund och hans VIK fick med sig en poäng från bortamatchen mot Modo.

Alfred Barklund och hans VIK fick med sig en poäng från bortamatchen mot Modo.

Foto: Bildbyrån

Ishockey2021-12-29 21:19

VIK gjorde en stark förstaperiod och den 2–0-ledning man hade med sig in i paus var inte alls ologisk. Tvärtemot senaste besöket i Hägglunds Arena, och flera andra tillfällen under säsongen för den delen, var det VIK som gjorde första målet. Modo skapade några chanser i den absoluta matchupptakten men Edvin Olofsson räddade sitt lag. Istället utnyttjade VIK en miss i hemmaförsvaret där Jens Holmström kunde servera Tim Wahlgren öppet mål efter drygt tre minuter.

Strax därefter dödade VIK en utvisning, fick själva spela PP utan utdelning men man fortsatte spela med auktoritet. Med tre minuter kvar av perioden hittade Luke Green en penetrerande passning genom mittzonen. Addressaten var Alexander Hilmerson som fri med Henrik Tikkanen skickade in 2–0. Hilmersons första tävlingsmål i VIK.

– Skönt, det var längesen jag gjorde mål, sa Hilmerson i CMore:s pausintervju.

Den andra blev händelserik. När tre minuter hade passerat hade VIK:s ledning först minskat och sedan försvunnit. Modo hade via några snabba spelvändningar hämtat ikapp, utan att dominera. VIK repade mot och hittade rätt igen. Ledningsmålet, Tim Wahlgrens andra för kvällen, var snarare en tillfällighet än en effekt av ett spelövertag. Man skulle dock inte få ha ledningen med sig in i omklädningsrummet. Ett svagt VIK-pp kulminerade i att Modo kvitterade i numerärt underläge.

– Ja, det är väl kul. Jag har ju spelat X antal timmar i den här hallen, svarade Modo-fostrade Tim Wahlgren på CMore:s fråga om det är speciellt för honom att göra mål i Örnsköldsvik.

Med lite bättre skärpa i avsluten hade VIK tagit ledningen i upptakten av den tredje. Både Myles Powell och Tobias Åhström missade högoktaniga chanser. I takt med att perioden närmade sig slutet stramade lagen åt spelet. När några få minuter återstod av ordinarie tid var det VIK som skapade det mesta och bästa.

Ett rejält kurr utbröt med en dryg minut kvar men påverkade inte numerären då två spelare ur vardera lag visades ut. I VIK:s fall en femminutare för fighting till Joakim Hagelin. Den nya regeln gör att man kan få fem minuter för fighting utan att få matchstraff, så i teorin hade Hagelin kunnat spela i slutet av övertidsperioden.

Den hann dock inte bli tillräckligt gammal. Efter 30 sekunder avgjorde Riley Woods och såg till att Modo fick bonuspoängen.

Koggar

3) Tim Wahlgren

Dubbla mål mot klubben han är skolad i, då kan man hämta ut tre koggar.

2) Brett Supinski

Växer mer och mer ut till motorn i transatlant-kedjan. Vore det inte för lagkamraternas ineffektivitet hade han kvitterat ut ett par-tre assist.

1) Edvin Olofsson

Stabil och lugn, med räddningar i viktiga lägen.

Matchfakta

Första perioden: 0–1 (03:20) Tim Wahlgren (Jens Holmström), 0–2 (16:59) Alexander Hilmerson (Luke Green).

Andra perioden: 1–2 (02:27) Filip Sveningson (MIkkel Aagaard, Emil Wahlberg), 2–2 (02:55) Daniel Sylwander (Oscar Pettersson, Jeremias Lindewall), 2–3 (09:24) Wahlgren (Max Krogdahl), 3–3 (15:11) Max Tjernström (Filip Hasa) spel fyra mot fem.

Fjärde perioden: 4–3 (00:30) Riley Woods (Pontus Näsén).

Skott: 23–25 (7–9, 7–9, 8–7, 1–0)

Utvisningar: Modo: 4x2, 1x5 min, VIK 4x2, 1x5 min

Publik: 3062

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!