Gustafsson ser ut att lämna VIK

"Det är tveksamt om jag blir kvar. Det finns inga pågående förhandlingar och Västervik har sagt att de ska gå vidare. De ville sänka min lön och jag gick inte med på det". Så säger VIK:s lagkapten Erik Gustafsson.

Erik Gustafsson kan ha gjort sin sista match i VIK-tröjan.

Erik Gustafsson kan ha gjort sin sista match i VIK-tröjan.

Foto: Bildbyrån

Ishockey2023-06-01 17:25

Efter nio säsonger ser den IK Oskarshamnsfostrade backen – lagkapten i de två senaste säsongerna och VIK:s meste spelare genom tiderna – ut att ha gjort sin sista match i VIK-tröjan. I en intervju med Barometern säger han att framtiden är oklar.

– Det är tveksamt om jag blir kvar. Det finns inga pågående förhandlingar och Västervik har sagt att de ska gå vidare. De ville sänka min lön och jag gick inte med på det.

– Jag har ingenting klart någonstans och det har egentligen varit hopp och fokus på att hitta en deal med Västervik. Ska jag flytta någonstans ska det kännas 100 procent rätt, sedan om det är i Sverige eller utomlands återstår att se.

VIK:s sportchef Victor Öhman ger sin bild av situationen.

– Vi hade jättegärna haft kvar Erik och vi gav honom ett bud vi tycker är bra, ett bud som var topp tre i vår backsida. Han tackade nej och sedan har vi inte hörts. Vi får kanske se senare om vi kan erbjuda honom mer men vi tycker han fick ett bra förslag sett till vad de andra backarna tjänar.

Öhman och Gustafsson är jämnåriga och har hundratals VIK-matcher tillsammans. Den här typen av situation är ny för båda men Öhman visste vad han gav sig in på när han tog jobbet.

– Ja, annars hade jag inte hoppat på det. Vi har alltid haft en bra relation men i det här jobbet så ingår det att ta obekväma beslut.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!