Marcus, 21, kommer närmast från Växjö Lakers och Jonathan lånas ut av NHL-organisationen Ottawa Senators.
Båda bröderna har ett långt förflutet i Djurgårdens IF, där de ofta spelat tillsammans med Axel Jonsson Fjällby. Inför förra säsongen lämnade bröderna DIF, Marcus för Växjö Lakers och Jonathan för Ottawa Senators. Nu återförenas de alltså i Västerviks IK.
Västerviks sportchef Emil Georgsson:
– Det är så klart en unik möjlighet under en unik säsong. Att få Jonathan och Marcus till Västervik är så klart något som vi tycker är extremt kul.
Jonathan lånas ut till Västervik från Ottawa under denna säsong, men ska på NHL-camp när den startar. Marcus kontrakt är över denna säsong.
– När Anton Blomberg valde att bryta sitt kontrakt kände vi oss tvungna att fylla på forwardssidan och när denna möjlighet att knyta upp bröderna Davidsson dök upp blev det en perfekt lösning", säger Georgsson.
Marcus Davidsson, 21, är en vänsterfattad center med närmare 200 SHL-matcher och över 60 J-landskamper på meritlistan. Jonathan Davidsson, 23, är högerfattad, högerforward. Förra säsongen gjorde han NHL-debut och hann med sex matcher i Ottawa Senators. Han har gjort 145 SHL-matcher, 9 A-landskamper och 59 J-landskamper. Säsongen 2017-2018 slog de igenom i Djurgårdens A-lag, ofta i samma kedja tillsammans med Jonsson Fjällby. Den säsongen gjorde Jonathan 31 poäng och Marcus svarade för 21.