KLART: VIK lånar målvakt från KHK

På fredagen kom uppgifter om att Arvid Ljung ska spela i Västerviks IK. Under lördagen bekräftade VIK transfern.

Arvid Ljung.

Arvid Ljung.

Foto: DANIEL ERIKSSON

Ishockey2019-12-28 09:52

På sin hemsida gick VIK strax innan lunch på lördagen ut med nyheten att man lånar in målvakten Arvid Ljung från Karlskrona.

"Västerviks IK har lånat in Karlskrona HK:s 27-årige målvakt Arvid Ljung för att säkra upp målvaktssidan, då VIK:s keeper Samuel Ward nyligen kommit tillbaka i träning efter skada. Lånet gäller i första hand för Västerviks bortamatch mot BIK Karlskoga på lördagskvällen", skriver klubben.

Sportchefen Emil Georgsson kommenterar:

– Vi lånar in Arvid från Karlskrona för att säkra upp målvaktssidan då Samuels status efter få träningar är oklar. Lånet gäller först och främst matchen mot BIK, men det är inte heller omöjligt att det blir längre. Då KHK sitter på tre målvakter så var detta möjligt att genomföra och vi är så klart glada över att det gick att lösa det på detta sätt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!