Sporten gick under tisdagen igenom VIK:s matcher under första halvan av den innevarande Hockeyallsvenska säsongen och kom fram till att laget ligger nio poäng "bakom" den total man borde ha, sett till ledningar man haft i slutskedet av matcher.
– Känslan säger att det är väldigt mycket mentalt för oss. Det sitter i huvudet och är inte munter läsning, säger Karlin.
Han drar senaste tappet, mot AIK i måndags, som exempel.
– De fick iväg 14 skott på 55 minuter, på deras hemmaplan. Vi hade kontroll på det men så fort de tog målvakten så blev vi stela, det betyder att det finns en ängslan och passivitet hos oss.
Han fortsätter:
– Ett tecken på passiviteten är att vi är mer aggressiva i boxplay, 4 mot 5 än när vi spelar 5 mot 6, trots att ytan är större i box.
Hur tar man sig igenom och förbi ett sånt "spöke"?
– Vi har medvetet legat väldigt lågt med det tidigare under säsongen men nu har vi diskuterat det och gått igenom det med truppen och kommit fram till ett annat sätt att hantera det på, som vi tror och hoppas ska ge ett bättre utfall.
Trots de många tappen går det att se ljusglimtar i matchbilderna. Och det gör Karlin.
– Förmodligen betyder det ju att man är i ledning om motståndarna tar ut målvakten och generellt är det en situation man vill vara i, sen är det klart att vi önskar att vi hängt av motståndare mer än vi gjort. Om vi tar AIK-matchen igen så skulle de ha varit avhängda innan de får in sin reducering, vi hade till exempel ett par ramträffar där matchen kunda ha stängts.
– Det vi pratade mycket om idag (tisdag) var att det är lätt att se svart och glömma bort de första 55 minuterna för att man får en dålig avslutning, då blir det fel. Man ska komma ihåg att vi gjorde många bra saker också som satte oss i ett bra läge i slutet där det tyvärr blev fel.
Sportens genomgång visade också det som de som läser tabellen redan sett: VIK spelar otroligt många oavgjorda matcher.
– Vi har sagt att oavsett dag ska vi vara med och fightas om poängen och det tycker jag vi har varit i egentligen alla matcher förutom en, Västerås borta (förlust 4–0). BIK Karlskoga borta (förlust 3–0, första matchen efter första corona-uppehållet) räknas knappt. I övrigt har det varit väldigt tight, det är en styrka tycker jag, säger Karlin avslutningsvis.