VIK har inkasserat två förluster mot Mariestad och Vimmerby – två stora konkurrenter om Allettan-platserna – och är i nuläget åtta respektive sju poäng bakom dessa lag.
I kväll ställs de mot ytterligare en farlig konkurrent till en plats i Allettan, nämligen Skövde. Skaraborgarna har tre poäng mer än VIK och skulle därmed även dem rycka ifrån VIK vid seger i afton.
– Jag känner ingen större oro än. Det är fortfarande mycket poäng att spela om. Men klart att vi måste börja vinna såna här viktiga matcher, tåget går snart och det går snabbt, säger Jonas Knutsson.
23-årige Knutsson vet vad han snackar om i det anseendet. Han har Skövde IK som moderklubb, där han under de tre senaste säsongerna spelat för A-laget. Varje år har det blivit spel i Allettan efter nyår.
Det blir alltså en väldigt intressant match för Knutsson del i kväll då han ställs mot de gamla lagkamraterna.
– Absolut, jag har ju aldrig mött Skövde tidigare. Det blir även extra speciellt att möta Anton Gustavsson och Anton Lindgren som jag har varit kompis med sedan barndomen, säger Jonas.
Hur ser du på VIK:s säsongsinledning?
– Jag vet inte om vi tog för lätt på det i början. Vi har kommit igång bättre nu på slutet, mot Mariestad senast åkte vi på två jobbiga baklängesmål och fick jobba i uppförsbacke hela tiden. Vi vet vad vi kan, om alla får till det samtidigt och gör vad de ska, så kommer det bli bra det här. Jag tycker att VIK har ingredienserna som krävs för att nå Allettan.
Det är en intensiv vecka som VIK har framför sig. Förutom Skövdematchen väntar även drabbningar mot Tranås (fredag) och Forshaga (söndag).
– Tre matcher på en vecka är bara positivt. Det är roligare att spela match än att träna, säger Knutsson.
– Helst ska vi ta full pott på de här matcherna. Minst sex poäng måste vi i alla fall få med oss.
Du kan Skövde bättre än någon annan i VIK, vad är viktigast att tänka på mot dem?
– Att inte ge dem för många power play. De har några vassa offensiva pjäser som Henrik Thegel, Carl-Johan Sjögren, Jesper Hultman och Johan Erkgärds om han nu ska spela. Sedan måste vi sätta hög press på deras backar. Lyckas vi med det har vi stora chanser att vinna.