Västerviks IK:s Victor Öhman (26) åkte på en tackling i senaste matchen borta mot BIK Karlskoga i måndags, vilket resulterade i en underkroppsskada.
Sen dess har forwarden hoppat på kryckor, och onsdagens hemmamatch mot Tingsryds AIF fick han se från läktaren.
På torsdagen gav den 24-årige poänggöraren dock ett positivt besked.
– Det känns lite bättre i dag. Jag har varit och fått behandling och svullnaden har lagt sig rätt ordentligt, så det går åt rätt håll i alla fall.
Hoppar du fortfarande på kryckor?
– Nej, de har jag släppt nu för att få igång cirkulationen, svarar Öhman som inte hinner bli återställd till lördagens hemmamatch mot AIK.
När tror du att du kan gå på is igen?
– Ingen aning än, men det brukar ta runt två veckor fick jag höra. Hade det tagit lite åt sidan om var det tog hade det handlat om cirka fyra veckor.
Skulle det ta två veckor från skadetillfället skulle det innebära att Öhman missar matcherna mot AIK (hemma på lördag), Almtuna (borta på onsdag) och Södertälje (hemma nästa fredag). Bortamatchen mot Mora spelas måndagen därefter, vilket är exakt två veckor efter att skadan inträffade.