Här är VIK-laget mot Karlskrona

VIK gör inte några förändringar i det lag som förlorade med 1–4 mot Leksand i fredags. Med andra ord så saknas Emil Alba fortsatt.

Foto: SUVAD MRKONJIC

Ishockey2018-11-04 12:53

– Det blir samma gubbar som sist, hälsar VIK-tränaren Mattias Karlin, i ett meddelande till Sporten.

Han vill inte avslöja vem som får förtroendet i mål – men av allt att döma kommer det bli en rockad där Viktor Östlund går in istället för Emil Kruse.

– Det är möjligt. Men det är också lite för tidigt att säga just nu. Så vi får se när laget offentliggörs, svarade Karlin på den frågan i fredags.

Något som i så fall skulle ge följande manskap mot Karlskrona:

Målvakt: Viktor Östlund (Emil Kruse)

Backpar: Kim Johansson–Emil Wahlberg, Niklas Enberg-Erik Ullman, Kevin Schulze–Erik Gustafsson, Niklas Folin.

Kedjor: Gabriel Desjardins–Kellen Jones–Trevor Mingoia, Jens Holmström–Darren Nowick–Pierre Gustavsson, Filip Suchý–Jacob Bjerselius–Alexander Lindqvist Hansen, Jonathan Rodensjö–Philip Rondahl–Mikael Hedlund.

Notera: Pierre Gustavsson, som fick göra debut tidigare än beräknat mot Leksand, fick inget bakslag och finns alltså med i eftermiddag igen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!