Dagen efter VIK:s storförlust mot Troja/Ljungby publicerade Emil Georgsson följande uppdatering på sin Facebook-sida:
"Efter att börjat Knatte-hockey som femåring så blev hockey direkt min första kärlek. Drygt 28 år senare har jag nu bestämt att detta blir min sista säsong. Finns många att tacka under dessa 28 år, får bli vid ett senare skede! Först ska vi försöka se till så att VIK spelar HA även nästa säsong"
– Jag förstår om vissa tyckte att det var dålig timing att gå ut med det efter en 8–2-förlust, men det handlar inte om att gömma mig eller något sånt. Jag vill vara tidigt ute så att det inte börjar snackas åt något håll när säsongen är slut, säger Georgsson.
Ljumskar som redan börjat säga ifrån och tidskrävande sommarträning är de två stora faktorerna bakom 32-åringens beslut.
– Det gör ont som det är nu, det är ett helvete efter matcher och jag har ju också missat en del under säsongen. Sedan kände jag redan i somras att det fick vara sista sommaren. Det krävs ju att man är hundra procent motiverad om det ska bli bra. Att spela matcher och, framför allt, vinna matcher blir man aldrig trött på.
Innan han hänger upp rören ska han hjälpa VIK att etablera sig i näst högsta serien. Nästa hinder på vägen är bottenkollegan Vita Hästen på hemmaplan. Ett lag han stött på otaliga gånger under sin karriär, och som, precis som VIK, kommer ifrån en stark insats. Hästen vände i tredjeperioden mot IK Oskarshamn i onsdags och vann med 4–3.
– Historiskt sett har Hästen alltid varit bättre än oss, även om vi oftast lyckats slå dem hemma. I år tycker jag att det är ett lag vi ska ha bakom oss om vi vill undvika negativt kval. De har ett gäng skickliga spelare som har varit där länge.
– Båda lagen är egentligen i ett läge där man vid seger kan haka på jakten om slutspelsplatser men om man förlorar så är det tufft nere i botten. Det är en jäkligt viktig match för oss. Situationen är lik den som vi hade förra fredagen, då vi också mötte en bottenkonkurrent.
Då gick det ju inte så bra.– Nej, men det var i en period som vi föll igenom och det händer på alla nivåer. Det gör det inte okej, men det händer och det känns orättvist att bedöma oss utefter det. Vi gjorde en grymt bra match borta mot Modo då vi, återigen, visade god karaktär. Vi har varit illa ute några gånger under säsongen men alltid tagit oss tillbaka och vänt på det.
Är det derbykänsla över matcherna mot Hästen?– Lite så är det. Det är inte samma klass som rivalmöten mot Vimmerby men faktiskt inte så långt ifrån IKO-nivå. Det kan nog byggas på ytterligare över tid om lagen är i samma serie.