Oavsett spelort får VIK-ledningen ett sista tillfälle att sätta rutiner, spelmönster och beteenden på plats inför premiären.
– Nu handlar det om att få så många pusselbitar som möjligt på rätt plats, säger tränaren Nichlas Falk.
Det gäller både på och utanför isen, berättar Falk.
– Vi kommer att behandla den här dagen som en riktig matchdag. Det vill säga värmning på förmiddagen, genomgång av motståndet och allt sånt vi gör i serien sen.
Varför?
– För att förbereda spelarna på hur vi kommer att jobba under säsongen, helt enkelt.
När laget tränade på onsdagen fanns nyförvärvet Filips Buncis med och han kommer att debutera i VIK-tröjan mot Tingsryd.
– Det känns bra, även om det har varit lite snabba ryck de senaste dagarna. Men det är bara att dra igång direkt, säger Buncis.
– Jag vill hjälpa laget på alla sätt jag kan men jag är en center som tar stort ansvar över hela banan.
De två som inte kommer att spela mot Tingsryd är Alex Ciernik, på träningsläger med Philadelphia, och Hugo Gabrielson, som skadade sig mot Södertälje i fredags.
– Undersökningen visade att inget var trasigt utan det är hans egen smärtgräns som sätter stopp. Han var på is i tisdags men det kändes inte jättebra så vi väljer att avvakta, säger Falk.
Liverapport
Sporten rapporterar direkt från matchen mellan Tingsryd och VIK. Första nedsläpp sker klockan 19:15.