– Vi ser mer gedigna ut idag, trots att vi släpper in fem mål. Man ska komma ihåg att två av dem är i box play. I fem mot fem-spelet är vi på rätt väg även om det kommer krävas mer av oss framöver, säger tränaren efter 5–4-förlusten.
VIK fick till sist stopp på den långa måltorkan och i samma sekvens en drömstart på matchen när William Wiå styrde in ledningsmålet efter en och en halv minut. Men innan period ett var över hade TAIF vänt via två power play-mål.
– De två vi släpper i boxen är lite för billiga för att vi ska vara helt nöjda.
Vid hemmalagets andra mål valde Gudmundsson att ersätta Henrik Lundberg med Edvin Olofsson. Det var Olofsson som vaktade VIK-målet – med framgång – under fredagens match.
– Vi tänkte att eftersom Edvin hade en tuff uppgift på fredagen där han i mångt och mycket räddade poäng åt oss, ville vi få in en fräsch "Henke" men starten blev inte som vi ville. Vi släppte några lite för enkla och valde att göra det skiftet ganska snabbt.
VIK satte 2–2 tidigt i den andra men är sju minuter återstod av matchen såg det ut att bli en nollpoängare då Tingsryd hade ryckt ifrån till 4–2. VIK ville dock annat. Tim Wahlgren och Victor Öhman pricksköt vid varsitt tillfälle – Öhman när VIK plockat målvakten – och man var därmed ikapp.
– Starkt av oss att göra en push och hitta tillbaka, det kan vi verkligen ta med oss, menar Gudmundsson.
I övertiden avgjorde Tingsryd och VIK har nu förlorat samtliga fem av de förlängningar man spelat.
– Surt såklart. Känslan hade varit en helt annan om vi vunnit men vi ser det som att vi är på rätt väg och att vi ändå hittade en väg tillbaka in i matchen.
Bode Wilde stod för en bra insats i VIK-tröjan och noterades för tre assist.
– Han var rörlig med pucken och släppte den i rätt lägen till forwards. Framför allt gjorde han en massa smådetaljer som han och "Nicke" (Czarnecki) pratat om, vilket var roligt att se. Han kände nog själv att han tog ett jättekliv framåt.