Det blev en 5–2-seger hemma mot Pantern och säsongens första trepoängare mot Malmölaget. Därmed har VIK sex poäng totalt.
För tredje hemmamatchen i rad upprepade sig historien i och med att VIK gjorde mål i första bytet.
– Det är skönt att få en bra start även om det är tillfälligheter att vi gör mål i första bytet återigen, säger Calle Åsell.
Vid de två tidigare tillfällena har det varit Victor "26" Öhman som har spräckt nollan. Den här gången agerade han framspelare när Conny Strömberg spräckte nollan redan efter 21 sekunder av matchen.
Även i andra perioden fick hemmalaget en bra start i och med att Emil Wahlberg kunde göra 3–0 sedan han fått avancera en bra bit in i zonen.
Om man ska lyckas i slutspel är det viktigt att ha ett fungerade spel numerära överlägen. Det hade VIK under måndagskvällen, det blev två mål i den spelformen.
Vid gästernas första utvisning var det Olle Liss som gjorde 2–0 sedan han fått fritt skottläge mitt i zonen. Med sitt första mål i VIK-tröjan kunde Calle Åsell trycka in 4–1 efter ett långt tryck i anfallszonen i spel fem mot fyra.
– Det var skönt att få göra mål. Jag har haft mina chanser, så det har varit lite frustrerande. Egentligen skulle jag inte stå framför mål, men jag fick ta den platsen när Dan Petterssons klubba gick av, säger Calle Åsell.
VIK fick ett ypperligt läge att avgöra i början av tredje perioden när gästerna drog på sig tre utvisningar i rask följd, de fick därmed möjligheten att spela fem mot tre i två minuter, men chansen försvann nästan omedelbart när Dan Pettersson drog på sig en utvisning i anfallszonen.
VIK hade flera bra lägen att slå in spiken i kistan, men till slut var det Olle Liss som i tom bur kunde sätta 5–2 med knappt tre minuter kvar.
– Jag tycker vi gör en stabil insats sett över 60 minuter. Även om vi hade våra dippar. I tredje perioden har vi bra koll på händelserna och stänger ner matchen på ett bra sätt. Vi skulle dock ha avgjort tidigare med tanke på lägena vi hade, berättar Calle Åsell.
VIK:s starka hemmaform håller i sig. Detta var sjätte raka segern i Plivit Trade-Hallen och laget har tagit 17 av 18 möjliga poäng.
Nu väntar alltså Almtuna, som förlorade mot Tingsryd, borta på onsdag. Förhoppningsvis kan det bli tredje gången gillt för VIK efter två tidigare förluster i Uppsala under säsongen.
– Det blir nästan som hemmaplan för mig och jag har inga problem med att spela i Uppsala, konstaterar Calle Åsell som är från Väsby.