Ciernik om att möta SSK: "Konstigt och obekvämt"

Västerviks IK:s Alex Ciernik är inlånad från Södertälje SK, det lag som VIK besöker på onsdagskvällen. "Förhoppningsvis går jag inte fel", säger Ciernik till LT.se.

Västerviks IK:s inlånade forward Alex Ciernik tycker att det är bra för hans utveckling att spela i VIK.

Västerviks IK:s inlånade forward Alex Ciernik tycker att det är bra för hans utveckling att spela i VIK.

Foto: Rikard Nilsson

Ishockey2023-02-01 12:28

När den unge forwarden från Slovakien inte fick spela så mycket i SSK blev han utlånad till VIK och efter fem matcher har 18-åringen levererat fyra (2+2) poäng.

– Så här långt har jag varit väldigt nöjd. Det finns inget att klaga på här för min del. Jag spelar så mycket som jag gjorde i J20 förut och har fått mycket utrymme att spela mitt spel. Det har varit bra för min utveckling, säger Ciernik till LT.se.

Trots VIK:s prekära läge i tabellen upplever Ciernik en god stämning.

– Jag trodde att det skulle vara tufft att komma in i då jag var med om samma situation sportsligt med SSK förra säsongen. Det kanske inte var så illa sportsligt då, men liknande. Här är det dock inte så spänt i omklädningsrummet, gruppen är bra och vi har gjort tajta matcher mot topplag också. Det känns som om vi är bättre än att ligga så långt efter.

undefined
Den 18-årige slovakiske talangen inledde säsongen i SSK där han fick begränsat med speltid.

På onsdagskvällen möter han alltså det laget han är utlånad ifrån.

– Spännande, men lite konstigt. Lite obekväm situation. Det har varit mitt hem under tre år, så det blir lite underligt att komma dit med ett annat lag men något jag måste hantera det. Förhoppningsvis går jag inte till fel bänk och omklädningsrum, men det ska bli kul att få komma dit och träffa alla, säger han till LT.

Om onsdagskvällens match säger Ciernik så här:

– Södertälje har många spelare av hög klass och med bra erfarenhet så det kommer bli tufft. Scaniarinken kan vara svår för ett bortalag, men spelar vi som vi gjort de senaste matcherna, förutom mot Djurgården, så kan vi nog skapa lite offensivt.

Utlåningen av Ciernik från SSK gäller tills vidare. Fram till dess att övergångsfönstret stänger den 15 februari kan SSK fritt kalla tillbaka Ciernik.

– Det där är bortom min kontroll och även Västerviks som jag förstår det. Rent tekniskt ligger det på Södertäljes bord. Det är trevligt här, men kallas jag tillbaka så är det så, säger Alex Ciernik till LT.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!