WIBK:s poänggörare var John Pettersson 0+3, Christoffer Gustavsson 2+0, Albin Kristiansson 2+0, Johan Larsson 1+1, Gustav Kullander 1+0 och Fabian Svakko 1+0.
Inför säsongen var det lite diskussion om hur man skulle göra med P01- och P02-laget.
A-truppen tog upp tre spelare från 01-laget; Simon Eriksson, William Setterdahl och John Pettersson. Då varken 01 eller 02 då kunde få ihop ett eget lag valde klubben att slå ihop årskullarna till ett lag.
WIBK har gått obesegrat genom säsongen och har bara en oavgjord match. Men även Ledberg har vägrat att förlora. När de två seriesuveränerna möttes i Västervik i början av säsongen vann WIBK enkelt med 7–2, men på bortaplan var det betydligt tuffare. WIBK låg under med 6–4 med bara en dryg minut kvar att spela, men lyckades vända till 6–6 med tre sekunder kvar.
En annan osannolik vändning var när WIBK vände ett 1–6-underläge hemma mot KFUM Norrköping och satte 7–6-målet med en sekund kvar på matchklockan.
Spelarna har tränat flitigt under säsongen och konkurrensen om platserna har varit hård. Tränare för laget är Stefan Pettersson, Camilla Carlsson och David Appelqvist.
Nu väntar Floorball Games, en stor cup i Linköping den 7–9 april, som avslutar ännu en framgångsrik säsong.