Vädret har varit bättre än väntat och allt runtomkring har också fungerat bra hittills, säger tävlingsledaren Fredrik Ohlsson om tävlingen.
Men det är något annat som fastnat särskilt på Ohlssons näthinna. Ungdomarnas engagemang.
– Det är helt otroligt. Vi som står på sidan om ser verkligen hur mycket de brinner för sporten. Publiken har fått se så mycket glädje under de här två dagarna, du ser vad de firar efter varje mål, säger Ohlsson och pekar bort mot en av planerna där en spelare springer över sargen och runt till lagkamraterna för att fira.
Senare under helgen kommer många från världseliten att vara på plats och spela vilket drar till sig många blickar.
– Klart det är så. Men ungdomsturneringen är minst lika speciell den, det är släktingar och kompisar som kommer och tittar på sina spelare från alla möjliga lag. Det bidrar till en härlig stämning.
Innan slutspelet startade så spelades de sista gruppspelsmatcherna som bjöd på en helt avgörande match i pojkar 04/05 mellan Team Bender, med hockeyspelare från VIK, och Westervik IBK. Där bara det vinnande laget skulle avancera till slutspelet. WIBK startade bäst och ledde med 4-3 när bara två minuter återstod. Då vände matchen totalt, när Theo Sandfält först kvitterade och hockeykillarna sedan satte 5-4-målet i slutsekunderna.
– Det känns bra just nu. Det är många spelare från lagen som känner varandra så det var extra skönt att vinna mot just WIBK. Idag var hockeygrabbarna bättre än innebandyspelarna, sade Sandfält nöjt.
Och vad säger du om ditt mål?– Jag fick en bra pass och sköt direkt. Det var viktigt att kvittera, annars hade vi nog inte gått vidare.
För WIBK betydde det att laget, likt båda WIBK:s tjejlag i den tuffa F14-gruppen, blev utslagna i gruppspelet. Fotbollstjejerna från IFK Västervik gick vidare från gruppen men åkte ut i semifinal. Även Team Bender förlorade sedan i en tät semifinal mot Åby IBK.
Fast Västervik skulle få ett vinnarlag. WIBK:s tioåriga pojkar var det lag som hade imponerat mest i hela turneringen fram till finalen. Sex raka vinster i gruppen med en målskillnad på 37-7 följdes upp av en 5-0 seger i semifanelen. Finalnerver? Knappast. Laget vann även finalen med 2-1, och glädjen efteråt gick inte att ta miste på.
– Det känns nästan overkligt. Vi har spelat lite turneringar innan men det här är nog den största vinsten, menar finalmålskytten Bernat Minana.