Dramatik när WIBK:s damer gick upp i serieledning

Westerviks IBK:s damer tog emot Gnosjö hemma i Sporthallen på lördagseftermiddagen. Det slutade med seger med 3–2 (0–1, 3–1, 0–1).

Målvakten Ida Looström stod för en kanoninsats i målet när WIBK slog topplaget Gnosjö hemma på lördagen.

Målvakten Ida Looström stod för en kanoninsats i målet när WIBK slog topplaget Gnosjö hemma på lördagen.

Foto: Malin Belfrage

Innebandy2024-01-13 17:26

Men det satt långt inne.

WIBK var det bättre laget och målvakten Ida Looström hade inte alltför mycket att göra i den första perioden. Ändå var det gästerna som tog ledningen efter ett fint skott i krysset.

Det dröjde ända till mitten av den andra perioden innan WIBK lyckades få hål på Gnosjös målvakt Madelene Cordes. Innan perioden var över hade WIBK både kommit ikapp och gått förbi och ledde med 3–1 inför sista.

Där fortsatte WIBK att vara det bättre laget, men bollen ville inte in. Istället var det Gnosjö som gjorde 3–2 efter knappt sju minuter.

Timeout WIBK.

– Vi fokuserade lite väl mycket på att vi inte behövde göra mål utan att vi skulle spela runt. Tyvärr gjorde det att vi gick ner i puls. Under timeouten pratade vi om att vi skulle tuffa till oss och göra ett jäkla jobb sista delen av matchen, sa WIBK-tränaren David Zeylon.

WIBK kämpade, men blev mer och mer tillbakatryckta av Gnosjö som gick stenhårt för ett kvitteringsmål.

Med en och en halv minut kvar av matchen tog bortalaget timeout och tog ut målvakten för att spela sex mot fem.

– Deras press ökade ju längre matchen gick och när de blev sex utespelare ökade även tempot så det gällde att förflytta sig, hålla upp händerna och vara redo i position hela tiden. Man ser inte så mycket när de är så många, berättade WIBK:s målvakt Ida Looström som stod för en riktigt stabil insats där hon hela tiden kommunicerade med sina utespelare.

– Det är lite min grej, att prata och styra då jag ser helheten och vet var jag vill ha spelarna. Vi var lite avvaktande vissa stunder, men lyfte oss. Hela laget spelade bra försvar och plockade bort skotten framför mål ordentligt, fortsatte Looström som knöt nävarna och jublade när slutsignalen gick och WIBK vann med 3–2 efter att Malin Stenborg rutinerat och skickligt hållit i bollen på ett suveränt sätt i slutminuten.

undefined
WIBK:s damlag samlas efter matchen för att sjunga segersång.

En ännu gladare WIBK:are var David Zeylon.

– Jag har nog 200 i puls. Vi är så jäkla starka på hemmaplan. Alla spelare ska ha beröm, vi stod verkligen för en gedigen laginsats, sa han och fortsatte:

– På förhand var det här en tuff match eftersom Gnosjö var etta och vi fick stryk mot dem borta. Men vi var det bättre laget. Det kunde lika gärna ha stått 5–1 till oss istället om vi hade satt våra chanser. Härlig seger!

Vinsten innebar att WIBK leder serien, två poäng före Gnosjö.

Poäng, WIBK: Malin Stenborg 2+0, Hedda Ivarsson 1+0, Alice Svensson 0+1, Lisa Nilsson 0+1.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!