Västervik bjöd serietvåan på bra motstånd

En spelmässigt bra insats, men någon poäng blev det inte för Västervik Damfotboll i derbyt borta mot Vimmerby IF.

Västervik fick se sig besegrat av Vimmerby i lördagens derby.

Västervik fick se sig besegrat av Vimmerby i lördagens derby.

Foto: Magnus Strömsten

Fotboll2022-09-17 18:40

Serietvåan i division 2 vann lördagens match Cesovallen med 1–0 sedan lagets notoriska målskytt Nathalie Johansson gjort målet i den 23:e minuten.

– Försvarsmässigt och spelmässigt gjorde vi en bra insats med tanke på förutsättningarna. Med tanke på att vi hade en del småskavanker så stod vi upp bra, säger Västerviks tränare Fredrik Walfredsson.

Västervik inledde matchen piggt första 15–20 minuterna och avslutade matchen på ett starkt sätt. Västervik hade svårt skapa de där riktigt heta målchanserna.

– Med lite flyt kunde vi ha gjort något mål, men frågan hur rättvist det hade varit, menar Fredrik som berömmer trion Vilma Winqvist, Malin Blidfors och Annie Magnusson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!