Både VFF och Glömminge vann sina matcher den gångna helgen. Det innebär att det är status quo i kampen om seriesegern i division 4 som avgörs på lördag.
Glömminge har det fortfarande i egna händer. Om VFF vinner sin match hemma mot Kalmar Södra – så måste Glömminge tappa poäng borta mot Fågelfors för att VFF ska gå förbi.
Inför näst sista omgången kunde det ha blivit klart att Fågelfors åker ur fyran efter sex säsonger. De tog dock en överraskande och stark seger borta mot topplaget Smedby med 3–0.
Detta gör att Fågelfors hopp lever. För att nå upp till kvalplatsen måste Fågelfors vinna mot Glömminge, samtidigt som IF Stjärnan tappar poäng mot Trekantens IF.
Samma förutsättningar som VFF i toppen.
– Det kan tyvärr bli så att vår sejour i division 4 är över för den här gången. Men vi ska ge det en ärlig chans, säger tränaren Zlatko Alkic.
– Jag ska även ringa Trekanten och mana på dem. Jag känner tränaren där.
Alkic lovordar sina spelare efter prestationen mot Smedby.
– En av våra absolut bästa matcher i år. Vårt omställningsspel funkade kanon och det var som om killarna gav sig fan på att hänga kvar i serien, säger Zlatko.
Vad har varit ert största problem i år?
– Vi har varit lite för naiva i spelet. Vi borde ha spelat mer på omställningar. Den individuella skickligheten har vi gott om i laget, men vi har inte fått ihop det bra som ett lag.
Zlatko berättar att Fågelfors kommer att satsa på kontringar mot Glömminge också.
– Vi får tillbaka sex-sju spelare som inte var med mot Smedby. Det är skönt samtidigt som jag får fundera på hur jag ska använda spelarna. De som var med mot Smedby gjorde ett lysande jobb, säger Zlatko Alkic som tycker att det är på tiden att Västervik avancerar i seriesystemet.
– Det är alldeles för dåligt att en stad som Västervik bara är i fyran. Jag tycker man ska kunna kräva division 2. Kolla bara på Oskarshamn och Vimmerby.