Storförlust för Gunnebo i division fem-premiären

Heta dueller och målkalas. Torsdagens seriepremiär slutade med storförlust för nykomlingen Gunnebo IF med1–5. "Välkommen till division 5" summerade hemmatränaren Peter Lönnblom.

I mitten av den första halvleken blev det rejält irriterat mellan hemmalagets Pontus Danesten och gästernas Kadrija Husic. "Jag blir frustrerad när han drar i mig och knuffar undan honom" säger Pontus Danesten.

I mitten av den första halvleken blev det rejält irriterat mellan hemmalagets Pontus Danesten och gästernas Kadrija Husic. "Jag blir frustrerad när han drar i mig och knuffar undan honom" säger Pontus Danesten.

Foto: Filip Gustafsson

Fotboll2021-07-01 21:33

Gunnebo IP bjöd under torsdagskvällen på en målkavalkad. Slutsiffrorna skrevs till 1–5, efter ett halvtidsresultat på 1–3. Nykomlingen Gunnebo IF fick en väldigt tung start på matchen då motståndarlaget Storebro kunde trycka in ett ledningsmål redan efter två minuter och det var bud på ännu mer.

– Vi spelar precis som vi vill idag, jag är väldigt nöjd med hur vi utför själva matchen. Christoffer Gustavsson gör en jättebra debut i Gunnebotröjan och hjälper verkligen till bra i offensiven, samma sak med Viktor Adolfsson, säger Gunnebos huvudtränare Peter Lönnblom.

undefined
"Jag är väldigt nöjd med hur vi utför själva matchen" säger hemmalagets tränare Peter Lönnblom.

Storebro sårade Gunnebo väldigt hårt med sitt omställningsspel, efter att de hade vunnit bollen på det centrala mittfältet. 

– Vi har rätt så bra koll på hur lagen spelar och ser ut på den här nivån, de är stora och starka och det är så vi blir straffade idag. 

Gunnebos mål gjordes av Armin Beganovic. Men målkung denna afton blev den bortaspelande tränaren Anton Palmér, som gjorde tre mål för sitt Storebro idag. Många av dessa kom via väldigt smart och rutinerat spel, samt fina djupledslöpningar.

Hade ni koll på Palmér inför matchen?

– Nej, tyvärr inte, men det har vi garanterat nu, ler Lönnblom efter att domaren blåst av matchen.

Hemmalagets ytterback Pontus Danesten var besviken efter premiären. 

– Det finns mer att hämta. Det rinner i väg lite mot slutet och vårt fokus blir mest att hålla siffrorna nere. Storebro får ut mycket på sina chanser samtidigt som vi får jobba mer för våra chanser, säger han och fortsätter.

– Jag tror vi släpper in tre eller fyra mål på omställning.

I mitten av den första halvleken blev det irriterat på planen efter en het duell mellan Pontus Danesten och gästernas Kadrija Husic. Bägge spelarna tilldelades varsitt gult kort av domaren.

undefined
I mitten av den första halvleken blev det rejält irriterat mellan hemmalagets Pontus Danesten och gästernas Kadrija Husic. "Jag blir frustrerad när han drar i mig och knuffar undan honom" säger Pontus Danesten.

– Jag blir frustrerad när han drar i mig och knuffar undan honom. Han hävdar att jag slår honom, men det gör jag inte. Jag försökte förklara för honom att han inte ska tolka det som att jag försökte slå honom, utan mer som att jag försökte få bort honom. 

– Det var absolut ingenting mot honom utan det är sådant som händer i stundens hetta. Jag köper att jag får ett gult kort. Det ska vara lite känslor när man spelar också, annars kan man lika gärna sitta hemma i soffan.

undefined
Gunnebo föll i premiären mot Storebro med 1-5.
Karta: GUNNEBO IP
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!