Trots motgången lyckades Lundgren ta sig i mål på en meriterande andraplats i juniorklassen.
– Jag vurpade på första varvet, så det var en början jag inte hade önskat mig. Jag hade ingen flyt i åkningen alls. Jag försökte tuffa runt varven i en snabb och säker hastighet, berättar Markus.
Under det näst sista varvet av sex totalt började så farten och säkerheten komma tillbaka för Markus. Han laddade på ordentligt under det sista varvet och sänkte varvtiden från de föregående varven med drygt en minut. Det blev till och med så att han körde in på det snabbaste varvet i hela startfältet och i juniorklassen.
I och med lördagens andraplats i juniorklassen säkrade Markus en total andraplats Östra Open. Segern i juniorklassen i Eskilstuna gick till Calle Johansson, Karlskoga EK, som med dagens vinst befäste totalsegern i juniorklassen i Östra Open.