SM-silver till William – som hade räknat med guld

William Svensson vann silver i tremannalag med BK Kaskad på fredagseftermiddagen under SM-veckan i Piteå.

William Svensson vann SM-silver med BK Kaskad.

William Svensson vann SM-silver med BK Kaskad.

Foto: Simon Hastegård

Bowling2022-03-25 15:30

Först spelades en semifinal mellan elitserielagen Kaskad och Boden i spelformen Bakers.

– Den började bra. Vi vann första serien med 30 poäng, men i andra fick vi problem och de kom ikapp, berättar William Svensson från Västervik som var ankare i Kaskadlaget och spelade fyra rutor jämfört med övriga lagmedlemmars tre.

Han satte tre strikes i sista rutan och såg till att Kaskad gick vidare till final mot division 1-laget Gotlandspärlan.

undefined
William Svensson var ankaret i BK Kaskad under SM-spelet.

Även där började Kaskad bra och vann första serien med 20 poäng.

– I andra fick vi det struligt med att få ihop strikerader och föll till sist med 20 poäng. Det var surt. I normala fall ska vi slå det där laget, men en SM-medalj är alltid bra, säger William som hade en rolig upplevelse under SM-veckan i Piteå.

– Det har varit häftigt med fulla läktare i hallen, tv-sända matcher, storbildsskärmar på stan och idrottare som Frida Karlsson och andra skidåkare som äter på samma restaurang. En rolig inramning. Synd bara att det inte blev ett guld, säger William som var regerande mästare i tremannalag.

undefined
Efter SM-veckan i Piteå väntar USA-touren för 21-årige William.

Något firande av SM-silvret hann det dock inte bli då flygplanet från Piteå till Arlanda byts ut mot ett plan mot USA och Las Vegas på lördagen då William ska spela på den amerikanska proffstouren igen.

– Det är kvalspel tisdag till torsdag nästa vecka och sen går de 64 bästa vidare till finalspel. Det ska bli häftigt att tävla i Las Vegas, säger 21-årige Svensson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!