Första åket gällde

Om lördagen bjöd på sol i Vibergsbacken i Tyllinge så var SM-deltävling nummer två motsatsen. Det vackra vädret byttes mot ett åskregn som rullade in precis till andra kvalomgången.

Bilsport2013-08-12 08:58

De förare som hade tänkt sig kapa sina tider till kvalåk två fick se sig mer eller mindre bortregnade.

Tjust MK-förarna gjorde ännu en kanondag. Tommy Johansson segrade i den ”lilla” rallycrossklassen Super Nationell max 2150 cc. Magnus Johansson slutade trea i Super Nationell 2400 cc och Jerry Jonsson hade en bra dag i motsats till Christer Jonsson i samma klass. Det blev för en gångs skull ombytta roller med Jerry på en sjätteplats och Christer som sjua.

Johan ”Kröken” Karlsson slutade tvåa i rallybilsklassen och Göran ”Lillen” Andersson höjde sig ordentligt och slutade på en sjätteplats. Viktor Nilsson hade en sämre dag.

– Jag hade tänkt att ta in tiden upp till pallplats men regnet förstörde chansen, säger Viktor.

Jimmy Eriksson missade även han framskjutna placeringar. Ankarsrumsboende Vimmerby MS-föraren Uffe Eriksson kom inte till start.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!