VIK vinner på walk over

Det var Glimma som felade enligt tävlingskommittén

Foto: ANDERS LILJEGREN
Wojciech Heltman har gjort mål. MartinKarlsson och Rasmus Johansson gratulerar.

Foto: ANDERS LILJEGREN Wojciech Heltman har gjort mål. MartinKarlsson och Rasmus Johansson gratulerar.

Foto:

Sport2005-01-20 00:25
Den uppskjutna ishockeymatchen i div. II mellan Glimma HK och Västerviks IK kommer inte att spelas. Tävlingskommittén i Region syd har beslutat att VIK vinner med 5?0.
Matchen skulle ha spelats den 9 januari, men när VIK kom till Glimåkra fick laget beskedet att matchen var inställd på grund av att det inte fanns någon spelbar is.
Tävlingskommittén hänvisar till seriebestämmelserna § 5:10: Förening som uteblir från eller bryter match, då räknas motståndarlaget som segrare och resultatet fastställs till 5?0.
Utdrag från beslutat: Tävlingskommittén konstaterar att Glimma HK ej fullföljt sina åtaganden i enlighet med gällande seriebestämmelser vad avser kontakt med motståndarna och serieadministratören. Vidare har Glimma HK ej givit domaren möjlighet att besiktiga isen.
Tävlingskommittén är enhällig i sitt beslut.
?.Vi är nöjda med att protesten har bifallits och att gällande seriebestämmelser och regler efterlevs, säger VIK:s ordförande Magnus Nilsson.
VIK har givit Glimma en öppning och det var att spela matchen på neutral plan, men Glimma var inte intresserat av detta.
? Vi har kollat allt och inget stämmer med vad Glimma säger.

En uppgift gör gällande att det inte fanns någon ström i ishallen, men det har VIK undersökt och enligt elbolaget som levererar strömmen fanns strömmen åter klockan 13.48 på söndagseftermiddagen, drygt tre timmar innan matchstart.
? Det enda vi och Glimma är överens om att det är Glimma som har felat, konstaterar Magnus Nilsson.

Givetvis nöjer sig inte Glimma HK med det här beslutet, utan klubben tänker gå vidare.
? Vi tänker överklaga och först ska vi be tävlingskommittén ompröva sitt beslut, får vi inte gehör där tänker vi gå vidare till högre instans, säger Glimmas ordförande Staffan Johansson.
? Att grunda beslutet på paragraf fem är felaktigt eftersom vi inte har vägrat att spela matchen. Sedan tycker vi det blir orimliga konsekvenser med tanke på att det står så viktiga poäng på spel, anser Staffan.

I VIK är man inte speciellt oroliga över att Glimma protesterar mot beslutet. Föreningen har undersökt regelverket med personer på Svenska Ishockeyförbundet.
? Det är inte lyckligt att vinna på walk over och det är inget vi har eftersträvat. Nu är vi färdiga med det här och lägger allt fokus på uppgiften att säkra fortsatt spel i div. II-ishockeyn, konstaterar Magnus Nilsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!