Tvist mellan VFF och Gunnebo

Johan Strömqvist och Oscar Rydersten kanske inte kan spela fotbollsmatcher i sommar. Anledning: Kontraktskonflikt mellan lagen i division IV, Västervik FF och Gunnebo IF.

Johan Strömqvist (gul tröja) vill spela för Gunnebo IF, men riskerar att stoppas av sin förra klubb Västervik FF. Arkivbild: Anders Steiner

Johan Strömqvist (gul tröja) vill spela för Gunnebo IF, men riskerar att stoppas av sin förra klubb Västervik FF. Arkivbild: Anders Steiner

Foto: Anders Steiner

Sport2010-03-13 00:00
Oscar Rydersten och Johan Strömqvist bestämde sig för att sluta i VFF.Nu vill de börja spela för Gunnebo IF. Västervik FF vill då ha betalt - 5 000 kronor per spelare.På onsdag ska parterterna, Gunnebo och VFF träffas.-  De måste inse det orealistiska i det de säger, säger Thomas Andersson, ansvarig för Gunnebos seniorverksamhet.När kontraktslösa spelare vill gå från en klubb till en annan i de lägre serierna finns något som kallas frimånad. Den innebär att spelarövergångar får ske mellan 15 november till 15 december. Så har nu alltså inte skett.- Visst var det dumt att inte skriva på under frimånaden, men jag tycker inte att det borde spela någon roll. Vi har själva släppt spelare mitt under säsongen, och det har faktiskt gynnat oss, när de valt att komma tillbaka vid ett senare tillfälle, säger Thomas Andersson.En av de inblandade spelarna, Johan Strömqvist, förklarar.- Jag var inte sugen att spela fotboll överhuvudtaget när frimånaden ägde rum. Men nu vill jag hellre spela för Gunnebo.Enligt Johan har han inte spelat mycket i A-laget.- Jag tror att jag startade en match.Thomas Andersson i Gunnebo har sin åsikt klar.- Jag tycker att det hela är löjligt. Den ståndpunkten kommer vi att ha på onsdagens möte. Vi kan betala, men inte den summan.VFF har valt att inte kommentera frågan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!