Tabelljumbon Månsarps facit visar en vinst och nio förluster. I senaste omgången blev det stortorsk med hela 13-0 mot Åtvidaberg och fredagens bortamatch borde vara en lätt tvåpoängare för Tjust Bandy.
- Jag vågar inte tänka så och hoppas inte att någon av spelarna gör det heller. Underskattning ska inte ens finnas på kartan, utan vi ska koncentrera oss på defensiven som vi gjorde senast. Vi får inte släppa till hörnor för lätt för att alla lag har bra skyttar, oavsett var de ligger i tabellen. Framåt fungerar det redan som det ska, säger Claes Jungewall som ändå medger att det ser bra ut.
- Ja, det är ett "go" i gänget och så länge vi visar stenhård inställning så är vi bättre och ska ha ett högre bolltempo än Månsarp. Sen får vi lägga upp matchplanen utefter väder och vind, men jag hoppas på bra förutsättningar då vi vill spela fartfylld bandy.
Truppen är intakt förutom två osäkra kort.
- Simon Skoogh fick en ful dyngtackling senast som tog illa på knäet och Ronnie Polgar Gegerfeldt har en sträckning i ljumsken. Men båda ska testa och se om det går.
En som kommer att ha en extra viktig roll i kvällens bortamatch är liberon David Walfredsson då Månsarp slår många lyrbollar.
- Ja, det har ju varit lite av vår akilleshäl i början av säsongen, men nu har vi ändrat system så att jag får bollarna framför mig i stället för att behöva rusa bakåt och hämta. Jag trivs mycket bättre som det är nu och det här systemet passar årets lag bättre, säger 25-åringen vars största ansvar är att hålla ihop försvaret.
- Det är min roll, att snacka, styra och ställa, och gör de inte som jag säger får de skäll, säger David skämtsamt och skrattar.
- Jag ska ju egentligen bara behöva kliva in om motståndarna kommer emellan våra spelare.
Vad gör du när lyrbollarna kommer rakt mot dig?
- Jag är hyfsad på att slå på tennis så antingen slår jag iväg bollen eller har jag tid så tar jag ner den och fördelar den vidare till en lagkamrat.
Vad slutar matchen?
- Jag tänker inte tippa något resultat, men jag går stenhårt på vinst, svarar liberon som tänker göra fredag den 13:e till allt annat än en otursdag.