Tjust Bandy gjorde nio mål
Tjust Bandy åkte till Jönköping på söndagen för att vinna. Och den här gången höll målsättningen. Ett taggat Tjustlag åkte ifrån motståndarna och vann med 9-4 (4-2). Glädje i omklädningsrummet efter matchen och redan på väg hem började uppladdningen för nästa match. Mot Målilla på Tjustvallen på annandagen.
Tvåmålsskytt. Viktor Lindkvist gjorde sina två första mål för Tjust Bandy. Det gladde tränaren Claes Jungewall.
Foto:
- Motståndet var tufft, men vi skapade chanser och hade flera frilägen, sade han efter matchen.
Strax före halvtidsvilan fick Tjust även 4-2, så den här gången behövde nog inte tränaren ta fram några hårda ord. Alla var inställda på seger, och i andra halvlek var det Tjust som förde befälet.
Första målet gick åt rätt håll även efter vilan, och när Jönköping gjorde sitt fjärde och sista mål ledde redan Tjust med 7-3. Ytterligare två fullträffar gjorde att Tjust kunde snygga till siffrorna till 9-4.
Claes Jungewall var nöjd med det mesta, men att spelarna kunde uppträda så kallt som de gjorde i ett pressat läge gladde honom mest.
Tjust kom till start utan Henrik Ilhammar även den här gången. Han har problem med öronen, och det är ovisst om han är tillbaka på annandagen. Henrik Sandersson spelade back och på andra sidan i försvaret återfanns Ronnie Polgar. Anders Davidsson och Mattias Nilsson fick beröm för sitt spel på mittfältet, och grabbarna längst fram, Mathias Norell och Viktor Lindkvist, fick också blommor. Viktor gjorde två av målen, de två första i Tjusttröjan, och det gjorde Claes Jungewall extra glad.
Massor av beröm fick dessutom Evgeny Kazaev som som gjorde ett gott jobb som libero. Vid ett tillfälle låg han avsvimmad ute på isen, men han kom igen, och han spelar säkert mot Målilla på annandagen.
- Du har väl inte glömt någon, för alla var bra.
Det var det sista jag hörde av Claes Jungewall sent i går eftermiddag från omklädningsrummet i Jönköping.
Tjust Bandys nio mål fördelades så här: Mathias Norell 3, Viktor Lindkvist 2, Anders Davidsson 2, Daniel Eiderbäck och Mattias Nilsson ett var.
Jacob Claesson var tillbaka som målvakt. Han var också bra. Ett per luriga frislag är inte mycket att göra åt.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!