Tjust Bandy gjorde fem mål mot Målilla
? Det var en bra match, med högt tempo , tyckte Tjusts lagledare Göran Andersson efter matchen.
Målilla gjorde matchens första mål, men Tjust både kvitterade till 1??1 och tog ledningen med 2?1. Första målet gjorde Anders Davidsson på hörna, det andra Vadim Morsov på ett kalaspass från Henrik Ilhammar. Innan första halvlek var slut gjorde Målilla först 2?2 och sedan 3?2 när både Vadim Morsov och Anders Davidsson var utvisade.
I andra halvlek tog kvitterade Tjust till 3?3 när Henrik Ilhammar klämde in en hörna, och lite senare gjorde Vadim Morsov 4?3. Målilla kvitterade ännu en gång, men Tjust kom igen och Ronnie Polgar gjorde 5?4.Därefter gjorde Målilla tre raka mål ,fram till slutsegern med 7?5.
Tjust, som kom till spel utan Jimmy Juthe och Martin Eliasson, gjorde en riktigt bra match på bra underlag. Henrik Ilhammar och Mattias Norell fick mycket beröm, och så har ju Tjust Bandy skaffat sig ett nyförvärv som vet var motståndarmålet är beläget, ryssen Vadim Morsov. Två mål blev den här gången också.
? Han är orysk i sitt spel, och oerhört målfarlig, sade Göran Andersson.
På lördag och söndag är det meningen att Tjust Bandy ska ta Tjustvallen i besittning. Det var dryga centimetern is på onsdagen, till helgen är det ännu mera, allt talar för att det blir matcher mot Skirö och Hälleforsnäs.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!