Tjust Bandy fick hårt jobb
Tjust Bandy vann lördagens bortamatch mot Månsarp i div. II med 5-3, efter 2-2 i halvtid. Matchen spelades på naturis i Månsarp och det var jättefina förhållanden.
Duktig back. Ronnie Polgar gjorde en stark insats på sin backplats i Tjust Bandys segermatch mot Månsarp.
Foto:
- Men vi kämpade på och gav inte upp. Ingen hängde med huvudet trots att vi var i otakt. Jag är nöjd med två poäng och det är starkt att vinna även om spelet inte fungerar, fortsätter Jungewall.
I och med den här segern ligger Tjust Bandy på femte plats i tabellen med 10 poäng. Avståndet till Skirö på andraplatsen, som betyder kval till div. I, är 5 poäng.
Månsarp tog ledningen med 1-0 och Viktor Lindqvist kvitterade till 1-1. Det blev även 2-1 till hemmalaget innan Anders Davidsson kunde göra 2-2 före paus.
I andra halvlek gav Mathias Norell Tjust Bandy ledningen med 3-2 och sedan sköt Ronnie Polgar 4-2 på hörna när cirka en kvart återstod. Månsarp reducerade till 4-3 när ungefär tio minuter var kvar att spela. Närmare kom dock inte hemmalaget och två minuter före full tid fastställde Henrik Ilhammar slutresultatet till 5-3 på straff.
- Jag var aldrig direkt orolig när Månsarp reducerade till 4-3, säger Claes Jungewall.
Tjust Bandy gjorde alltså ingen toppinsats spelmässigt, men Claes Jungewall vill ändå hylla två spelare. Det är backarna David Walfredsson och Ronnie Polgar som var mycket bra. Polgar har tidigare varit forward, de senaste matcherna har han dock spelat back och det verkar som om han hittat sin rätta plats nu.
Nästa match spelar Tjust Bandy på lördag då det är länsderby mot BK Bore på Tjustvallen. Då jagar Tjust revansch för uddamålsförlusten i Figeholm i november.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!