Sara bröt på Sviestad

Sport2004-06-04 01:00
den senaste helgen deltog Sara Dolk i roadracing-SM på Sviestadbanan i Linköping. Den så vädermässigt perfekta tävlingshelgen slogs i kras när Sara tvingades att bryta på 13:e varvet. Med låst bakhjul kanade hon ut bland lecakulorna efter att ha legat på en 20:e plats med avancemang i sikte.
Sara berättar om den gångna helgen:
- Fredagens träning gick till att justera cykeln och det stämde bra efter sista träningspasset. På lördagens tidsträning kom jag ner i tider jag aldrig kört på tidigare och efter andra passet hade jag 22:a starttid av 28 stycken i Nordic Superbike. Kvalade in på tiden 55,6 sekunder.
- Allt stämde även på uppvärmningen på söndagsförmiddagen, det kändes riktigt bra. Starten på racet gick hyfsat, men jag hamnade bakom en kille som körde långsammare än mig och som låste mig i kurvorna så jag inte kom om.
- Så hände det olyckliga, på 13:e varvet låste sig mitt bakhjul vid inbromsningen efter långrakan då växeln inte gick i som den skulle vid nedväxlingen. Det tog tvärstopp och det gick rakt fram i ett hav av lecakulor.
- Jag bröt från 20:e plats och det kändes som jag hade mycket kvar att ge.Så nu är det bara att bygga ihop allt igen inför den kombinerade SO/SM-tävlingen i Falkenberg den 13:e juni, avslutar Sara Dolk.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!