Loftahammars GK fick 100 000 kronor
En donation på hela 100 000 kronor fick Loftahammars Golfklubb ta emot vid söndagens vårårsmöte i Loftahammars bygdegård. Den som donerade pengarna var Claes Bäckström från Åtvidaberg, men sommarboende i Loftahammar sedan många år.
Bäckström donerade pengar. Claes Bäckström, donerade hela 100 000 kronor till Loftahammars Golfklubb i samband med klubbens vårårsmöte. Den som tacksamt tog emot donationen var klubbens ordförande Sven Grevelius.FOTO: INGEMAR PETERSSON
Foto:
2004 var det tredje fulla verksamhetsåret för Loftahammars Golfklubb och det var under samma år som klubbens bana blev färdig för spel och kunde invigas, vilket gjordes den 19 juni av kommunalrådet Harald Hjalmarsson.
Banan har fått mycket positiva omdömen från utomstående experter, men förbättringar finns dock alltid behov av.
Genom avtal med kommunen hyr klubben till utgången av 2006 nuvarande lokaler för reception, administration, omklädning och dusch.
- När det gäller framtiden har en god grund för klubbens utveckling lagts genom den utmärkta banan. Det är nu viktigt att på ett kostnadseffektivt sätt bibehålla och utveckla den goda kvalitén på banan, sa ordförande Sven Grevelius.
- Vad klubben behöver är ett nettotillskott om 50-100 seniormedlemmar, det vill säga, att var femte av nuvarande medlemmar behöver värva en ny medlem, samt fortsatt god nivå på greenfee- och sponsorintäkterna. Förutsatt fortsatt återhållsamhet på kostnadssidan ska vi då kunna ha balans i ekonomin under de närmaste åren.
Vid årsskiftet uppgick antalet medlemmar i klubben till 645, varav 487 är seniorer och 158 juniorer/knattar. Antalet seniormedlemmar understiger något det budgeterade antalet.
Det som gäller nu närmast är att en större tävling, Prosellco Open, kommer att spelas den 28 maj och man hoppas på många deltagare.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!