Kul matcher för Gärdebrant

Kvalmatcherna till Allsvenskan mot Hässelby är speciella för WIBK-backen Victor Gärdebrant. Hässelby är hans moderklubb där han spelat många säsonger i div. I.

WIBK:s Victor Gärdebrant, till vänster, möter sina gamla klubbkompisar i Hässelby i det allsvenska kvalet. Foto: Karin Hertz

WIBK:s Victor Gärdebrant, till vänster, möter sina gamla klubbkompisar i Hässelby i det allsvenska kvalet. Foto: Karin Hertz

Foto: Hertz Karin

Sport2010-03-25 00:00
- Det känns riktigt bra att möta Hässelby. Jag känner tio-elva spelare i laget och det blir kul matcher, säger Victor Gärdebrant, som gör sin första säsong i WIBK.- Det har gått mycket bättre än förväntat. Målsättningen var att klara nytt div. II-kontrakt, nu kvalar vi och har chans att få spela i Allsvenskan nästa säsong.Första matchen mellan lagen, som avgjordes i Västervik i lördags, slutade 9-9. Nu blir det en helt avgörande drabbning i Hässelby på lördag.Victor Gärdebrant tror på en öppen match där tillfälligheter kan avgöra.- Men visst har vi chans att vinna trots bortaplan, säger han.Vad behöver ni förbättra jämfört med första matchen för att det ska bli seger?
- I lördags blev vi lite för passiva i sista perioden och tappade ledningen, vi måste också bli aggressivare i försvaret. Dessutom behöver vi en hel Peter Hirschman, säger Gärdebrant.Även han själv har haft lite skadebekymmer den senaste tiden.- Problem med ryggen vilket har hämmat mitt spel. På lördag räknat jag dock med att vara med, det är viktigt att alla friska.Vad måste ni se upp med i Hässelbys spel?
- Svårt att säga, men klart är att Hässelby aldrig ger upp. Dessutom försöker laget spela innebandy hela tiden och det är roligt att se. Det är inte alla lag i vår serie som har gjort det.Victor Gärdebrant är optimist inför lördagsmatchen.- Vi åker dit med en bra känsla och går för seger, avslutar han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!