Jungewall inte skrämd

I går inleddes andra rundan av det allsvenska bandykvalet. På Lidköpings isstadion möttes Lidköpings AIK och Mölndal. På plats för att kolla upp konkurrenterna fanns Tjust Bandys tränare Claes Jungewall.

Spionerade. Tjust Bandys tränare Claes Jungewall spionerade i går på de kommande kvalmotståndarna. Foto: Ellen Kindstrand

Spionerade. Tjust Bandys tränare Claes Jungewall spionerade i går på de kommande kvalmotståndarna. Foto: Ellen Kindstrand

Foto:

Sport2007-03-05 00:25
Claes blev inte direkt skrämd från vettet av det han fick se.
- Det kommer att bli jämna drabbningar mot de här lagen, men vi är inte på något sätt chanslösa, konstaterar han.
Matchen i går blev spännande. Lidköping skaffade sig en 3-0-ledning, men Mölndal reducerade både till 3-1 och 3-2 och var ytterst nära att få in en kvittering. Det hela slutade dock 3-2.
- Det var bra tempo, men i andra halvlek blev isen lite mjuk i solskenet, säger Claes Jungewall.

Enligt Tjusttränaren var både Lidköping och Mölndal bättre än Åtvidaberg som Tjust Bandy slog ut i första kvalrundan.
- Det var intressant och jättenyttigt att se den här matchen, det är bra att veta lagens styrka och svagheter, säger Claes Jungewall.
Lidköping har imponerat stort i seriespelet den här säsongen. Det har blivit 14 raka segrar av lika många möjliga med den fina målskillnaden 170-32, något som man enligt Jungewall inte ska dra några större slutsatser av när man inte vet vilken klass övriga lag i serien håller.
- Jag tror att det har funnits flera duktiga lag i vår serie, Smålandsserien har varit riktigt bra i vinter.
Tjust Bandy kommer inte att titta så mycket på motståndet i de kommande matcherna. Precis som tidigare den här säsongen ska laget spela sitt eget spel.
Claes Jungewall räknar med samma Tjusttrupp mot Mölndal i morgon kväll som i mötena med Åtvidaberg.
Alla spelare förutom handskadade Daniel Eiderbäck finns att tillgå, för honom är säsongen över.
Tjust Bandy tränade i går på Tjustvallen under ledning av assisterande tränaren Dan-Inge Johansson. I dag vilar truppen och i morgon vid lunchtid bär det av till Mölndal.
På torsdag kväll spelar Tjust hemma mot Lidköping och på lördag är det returmöte i Lidköping. Kvalet avslutas för Tjusts del med hemmamatch mot Mölndal måndagen den 12 mars.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!