Johan ångrar inte flytten
Inför den här fotbollssäsongen valde målfarlige Johan Karlsson att lämna Gunnebo IF för att spela i div. III med Vimmerby IF. Johan tycker att det känns jättebra i den nya klubben så här långt.
Trivs. Johan Karlsson ångrar inte att han lämnade Gunnebo för Vimmerby den här säsongen.Arkivfoto: Matilda Ahl
Foto:
Tyvärr har Johan besvärats av en skada den senaste tiden.
- Jag har haft problem med ryggen, i måndags mot Aneby var jag tillbaka. Började på bänken, men spelade de sista 20 minuterna, säger han.
Vimmerby vann matchen med 4-0 och det var Johans namne, Johan "JC" Carlsson, som avgjorde med tre mål.
I dag spelar Vimmerby i Linköping mot Östria Lambohov, den matchen missar Johan Karlsson. Då har han dock giltigt förfall - han ska nämligen gifta sig.
Johan ångrar inte en sekund att han valde att lämna Gunnebo för Vimmerby.
- Det kändes rätt när Vimmerby ringde. Jag är 28 år och har kanske bara ett par år kvar att spela, samtidigt åkte Gunnebo ur elitfyran vilket gjorde det hela lättare. Om vi hade hållit oss kvar i den serien är det möjligt att beslutet blivit ett annat.
Johan har tidigare med framgång spelat div. III-fotboll för Västerviks FF.
Vimmerby har som nykomling i trean fått en bra start på seriespelet. Laget ligger på tredje plats just nu med 18 poäng efter fem vinster, tre oavgjorda matcher och bara en förlust. Vimmerby är bara tre poäng från serieledningen.
- Målsättningen är att vi ska hålla oss kvar och bli etablerade div. III. Vi har ett ungt och lovande lag där de flesta är runt 22-23 år, själv är jag bland de äldsta, säger Johan.
Johan Karlsson är inte ensam i Vimmerbys trupp från Västerviks kommun. När Johan lämnade Gunnebo fick han sällskap av klubbkompisen Johan Holmberg som varit ordinarie i Vimmerby under hela vårsäsongen som mittback.
För en tid sedan anslöt även förre VFF-aren Tor Boman till Vimmerbytruppen, han har hunnit med en match från start så här långt.
Sedan flera säsonger tillbaka är Jonas Elb, ursprungligen från Blankaholm, en viktig kugge i Vimmerbylaget.
Dessutom arbetar Thomas Carlsson, senast i VFF, som individuell tränare till Vimmerbys spelare.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!