Inga problem för Antvarden
Serieledande Antvarden hade inga problem att på söndagen hemmabesegra Finspång U i div. IV-innebandyn för herrar. Resultatet blev 8-5, efter periodsiffrorna 2-1, 4-1 och 2-3.
- I andra perioden tog vi över rejält och målen kom som på beställning, säger Antvardens tränare Thomas Olsson.
Matchen avgjordes definitivt när Antvarden i spel med en man mindre på banan gjorde 6-2 bara en sekund före den andra periodens slut. Efter det kunde gästerna inte resa sig och komma igen.
I tredje perioden kunde Antvarden utan några större problem hålla undan i målprotokollet och ta en välförtjänt seger.
I den här matchen saknade Antvarden Magnus Larsson som var upptagen med SM-slutspel i innefotboll med Västerviks FF. I stället klev Magnus Karlsson fram och gjorde en riktig stormatch, han var planens bäste spelare. Men hela Antvardenlaget ska ha mycket beröm för en jättefin insats.
Poäng för mål och målpass i Antvarden: Fredrik Svensson 3+0, Magnus Karlsson 2+2, Petter Olofsson 1+0, Johan Ilhammar 1+0, Alexander Wremerth 1+0, Tobias Pettersson 0+2 och Hampus Starkenberg 0+1.
Redan i morgon kväll spelar Antvarden nästa match, den går borta mot IBF Norrköping.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!