Femte raka VFF-förlusten
Saxemara gjorde två straffmål i första halvlek.
Roger Karlsson fick hoppa in i VFF-målet när Markus Johansson blev utvisad i lördagens match mot Saxemara. Här plockar Roger åt sig bollen framför gästernas inhoppare Goce Lamevski. Foto: ANDERS LILJEGREN
Foto:
Saxemara avgjorde i praktiken matchen genom att göra två straffmål i första halvlek. I samband med den andra straffen i 36:e minuten blev VFF-målvakten Markus Johansson målchansutvisad och hemmalaget fick i fortsättningen spela med tio man.
Trots att det blev förlust igen kunde VFF-tränaren Thomas Carlsson hitta en del ljuspunkter:
- Vi har oflyt just nu. Men spelmässigt var det bättre än den senaste tiden och det var inget fel på inställningen och motivationen. Det får vi ta med oss till nästa match borta mot Gullringen.
- Jag tycker vi var minst lika bra som Saxemara, stundtals tryckte vi på ordentligt.
Det blev ingen speciellt bra fotbollsmatch. Första halvlek var ganska jämn, men Saxemara var vassare framåt och laget kunde mycket väl haft en större ledning i paus.
Hemmaförsvaret ställde till det för sig vid ett flertal tillfällen och två gånger tvingades man dra ned en motståndare med straff som följd.
Första straffen kom i nionde minuten sedan Ajan Sajhadi varit olycklig i ett brytningsförsök. Henrik Andersson gjorde elegant 1-0 till Saxemara.
Sedan hade Saxemara ett jätteläge att göra 2-0, men VFF-backen Johan Petersén kunde i sista sekunden få bollen till hörna.
Saxemaras andra straff kom i 36:e minuten. Då var det Markus Johansson som fällde en motståndare och blev utvisad. Roger Karlsson hoppade in i buren och var chanslös på Henrik Anderssons straff som betydde 2-0 till gästerna.
I andra halvlek hade VFF bollen mest och såg då betydligt piggare ut än under de första 45 minuterna.
Men det dröjde ända till 70:e minuten innan den första farliga reduceringschansen kom. Jesper Wennerberg sköt dock rakt på målvakten ur fritt läge.
I 76:e minuten blev det äntligen ett VFF-mål. Ferdi Sajhadi slog en perfekt hörna som lagkaptenen Jörgen Söderlund nickade in.
Slutresultatet 3-1 fastställde Saxemaras inhoppare Goce Lamevski fem minuter före full tid.
Det var meningen att Victor Balck skulle spela mittback i VFF. Han blev dock magsjuk på uppvärmningen och tvingades kasta in handduken. Tor Boman blev mittback och Johan Petersén ytterback. Johan har varit skadad större delen av säsongen och gjorde nu sin första seriematch, han klarade sig i stort sett bra.
Överbetyg i VFF sätter vi för Jörgen Söderlund och Jesper Wennerberg. Jörgen drogs ned som mittback efter utvisningen och fick bättre stil på försvarsspelet. Ferdi Sajhadi ska ha ett plus för en bra andra halvlek.
Det kan också konstateras att Roger Karlsson inte alls gjorde bort sig när han kom in i målet. Tvärtom svarade han för en stabil insats.
Saxemara hade en svårstoppad herre i vänsterspringaren Labinot Kelmendi. Han låg bakom det mesta i anfallsväg speciellt före paus.
Domaren Esmaeil Hamidi, Kalmar, var godkänd.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!