Domaren bestämmer
Istället för att träna på sin forehand sitter han hemma och pluggar regler. Sen skriker han med jämna mellanrum 15 lika, 40 noll och fördel. För visst är det domaren som bestämmer.
Jag bestämmer. I fyra år har Jonas Bergstrand dömt tennis. Han planerar att hänga kvar ett bra tag till, men har inte bestämt sig om han ska satsa riktigt seriöst. FOTO: MATILDA AHL
Foto:
En av domarna är Jonas Bergstrand 17 år. Under tävlingarna har man kunnat se honom vandra runt, speja på matcher och såklart sitta i den högt uppsatta domarstolen. Han började spela tennis och deltog själv i Ostkustens Pärla som 14-åring. Men sen tröttnade han på att spela. Att döma var roligare, han fick betalt och det var lite förmåner. Nu har han dömt i fyra år.
- För att döma elitspelarna som jag gör nu måste man ha förbundsdomarutbildning. Nästa steg är nordisk elit och sen kommer white badge, det är den nivån man måste ha för att döma de bästa internationellt, berättar Jonas Bergstrand.
Än så länge går Jonas i skolan och domarbiten är en hobby. Men visst finns drömmen om att vara yrkesdomare. Han funderar på att satsa riktigt seriöst eller att bli egen företagare. Men han vet inte ännu vad företaget skulle ha för inriktning.
- Mina största uppdrag hittills var när jag dömde en ITF-tävling för 18-åringar i Värnamo. Spelarna som var med där är de bästa i sin åldersklass. Jag har även varit linjedomare i Nordic Light i Stockholm. Jag var med och dömde när Anastasia Myskina spelade, säger Jonas och låter upprymd.
Du gäspade under en match. Kan det bli tråkigt ibland?
- Man måste vara koncentrerad under så lång tid, det kan bli tröttsamt och sen har det varit varmt. Men annars är det här en fin chans att se riktigt bra tennis, förklarar Jonas.
Jonas Bergstand dömde elitfinalen för herrar som spelades under lördagen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!