Det smiddes planer hos IFK
Västerviks kommuns omskrivna räddningsaktion för skuldtyngda Västervik Speedway har satt fart på många andra idrottsföreningar i kommunen. En förening med dyra proffs från utlandet och minimal ungdomsverksamhet jämförs med flera klubbar som trots knappa resurser satsar på bred ungdomsverksamhet.
Rådslag. Idrottsklubbarnas strategi lades upp i IFK Västerviks klubbhus igår kväll. Från vänster: Magnus Nilsson, VIK, Ulf Jansson, IFK, Benny Petersson, VHF, Stefan Jillehed, VIK, Lennart Nilsson, IFK, Maganus V Larsson, WIBK, Marie Johansson, WIBK och Sune Johansson, VFF. Med på mötet var även VFF:s Jörgen Karlsson.Foto: Matilda Ahl
Foto:
På plats fanns representanter för idrottsklubbarna IFK Västervik, Västerviks FF, Västerviks Handbollsförening, Västerviks Ishockeyklubb och Westerviks Innebandyklubb. På dagordningen stod ett enda ärende: "Finns det pengar åt Västervik Speedway måste det finnas pengar även åt alla andra."
Det var alla närvarande överens om, och efter ett par timmars överläggning hade man också kommit överens om vilken strategi som ska användas. Kommunalrådet Harald Hjalmarsson och ordföranden i Kultur-och Fritid, Peter Lundgren, blir något av måltavlor.
Många fler idrottsklubbar än de som var med igår kväll ska ansluta sig innan uppvaktningen sker. Ingen av klubbarna kommer att kräva pengar av kommunen för att täcka skulder. Upplägget blir ett helt annat, men visst är det så att alla vill ha lite mer av den kommunala kakan.
När bingolotto slog igenom med dunder och brak, och idrottsklubbarna fick oväntade inkomster passade kommuner och landsting att skära i sina bidrag. Nu när bingolotterna mer än halverats vill klubbarna att kommunen tar tillbaka lite av sitt ansvar.
VIK:s ordförande Magnus Nilsson avslöjade att klubbens aktiva och ledare får jobba flera dagar eller kvällar i veckan med saker som inte har ett dugg med ishockeyn att göra. Allt för att få debet och kredit att gå ihop.
Sune Johansson ordförande i VFF, påpekade att 24 lag inte sköter sig själva. Det krävs ett 80-tal ledare som alla naturligtvis jobbar ideellt.Vad innebandyklubbens ordförande Magnus V Larsson tycker har ni redan kunnat läsa på tidningens sportsidor.
"Kirre" Nilsson, som jobbar med IFK på mer eller mindre heltid. är en herre som vill ha både reda och jämlikhet. Det kostar pengar för att IFK:s ungdomar ska få beträda gräsplanerna på Örbäcken. Han hoppas på stor uppslutning när idrottsklubbarnas attack ska sättas in.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!