Det blev en tuff golfsäsong för Marcus på Teliatouren
Foto: ANDERS STEINER Golfsäsongen 2004 blev tuff för Marcus Johansson från Västervik.
Foto:
Det var 2004 han skulle etablera sig på Teliatouren, och försöka kvala in till British Open. Av detta blev inget. Marcus missade cuten fem gånger på Teliatouren,och slutade till sist på 150:e plats. Och tankarna på British Open försvann tidigt.
? Jag beslöt mig för att satsa i Sverige för att få mer kött på benen, är hans förklaring.
Till råga på allt elände blev Marcus den här säsongen också av med klubbrekordet från vit tee på Ekhagen. Det var en spelare från Jönköping som tog det. På plussidan finns dock två satta banrekord under seriespelet på bortabanor.
Totalt blev det 15 tävlingar för Marcus, inklusive de två seriematcherna i division II i Småland.
? Det är jag nöjd med, och det mesta har också fungerat på träningarna. Men det är något som inte är bra, det känns instabilt i huvudet, analyserar han sin situation.
På Teliatouren var han två gånger 10-i-topplacerad, och gjorde fem ronder under par. Men det räckte inte till nytt kort på touren nästa säsong.
? En stor besvikelse, nu får jag lita på inbjudningar nästa år, säger han utan att blinka.
Trots alla motgångar ser han fram mot nästa säsong.
? Jag måste uppåt igen, och jag ska satsa minst lika hårt som i år. Ett kval till Europatouren skulle sitta fint hösten 2005.
När det gäller seriespelet i klubben är målsättningen också hög:
? Vi ska upp i ettan, målsättningen är tuff, men inte omöjlig.
Trots sin ungdom är Marcus Johansson mer eller mindre proffs. Han är beroende av sina sponsorer, och han är nöjd med den hjälp han haft under den gångna säsongen.
? Året har varit tufft men lärorikt, nästa år kan allt bara bli bättre, påpekar han, innan han ger sig ut på en av många träningsrundor på Ekhagen.
23-årige Marcus Johansson är en positiv golfspelare som kan ta ett nederlag och komma igen.
Vad är det som säger att inte golfåret 2005 kan bli hans bästa i karriären?
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!