Även motocross på Ljungheden

Westerviks Motorsportklubb (WMSK) består inte bara av ett framgångsrikt speedwaylag. Enduro och motocross står också på programmet, och på söndagen hade crossgrabbarna lilla julafton i grusgropen nedanför speedwaybanan. Band klipptes och KM kördes.

Ny crossbana. Två lyckliga entusiaster på Ljungheden motocrossbana på söndagen. Magnus Holmberg till vänster och Tomas Karlsson till höger.                                        Foto: MATILDA AHL

Ny crossbana. Två lyckliga entusiaster på Ljungheden motocrossbana på söndagen. Magnus Holmberg till vänster och Tomas Karlsson till höger. Foto: MATILDA AHL

Foto:

Sport2005-05-23 00:25
Crossbanan på Ljungheden är inne på sitt femte år, men hela den här våren har den varit stängd eftersom en omfattande ombyggnad har skett. En som vet mycket om detta är Tomas Karlsson som mer eller mindre bott i grusgropen de senaste månaderna.
- Det är väl att ta i, men ett stort antal timmar har det blivit tillsammans med i första hand Magnus Holmberg, sade han till VT-sporten i går eftermiddag.

Då var han hemkommen från Ljungheden där han var söndagens huvudperson. Tomas var en av många som fick stipendiepengar av Sparbanksstiftelsen. Antalet kronor var 20 000 och varenda krona plöjde han ned i ombyggnaden av den kära crossbanan.

I går var det högtidlig invigning utan varken landshövding eller kommunalråd, men WMSK:s vice ordförande Ingemar Fröling klippte bandet, och Tomas Karlsson, Magnus Holmberg och alla andra crossentusiaster njöt i fulla drag. Nu är banan dessutom omklassad från kategori E till kategori D. Det innebär att man nu både kan träna och tävla i mindre sammanhang.
Mycket folk fanns på plats, ungdomar som åkte och föräldrar och andra som tittade på. Första delen av KM kördes också, final blir det senare i höst.
- Det är viktigt att påpeka att ungdomarna inte tävlar, men de åker och har roligt, sade Tomas Karlsson.
Han har naturligtvis en son som kör, nioårige Robin , och Magnus Holmberg har också hamnat på Ljungheden tack vare en crossintresserad son.

Åldern på WMSK:s crossåkande ungdomar är långt ifrån speedwaysektionens. Här handlar det om grabbar i åldern 5-15 år, fast i går fanns förstås också två tjejer från Oskarshamn på plats.
Tre gånger i veckan tränas det motocross på Ljungheden. Ett 30-tal ungdomar brukar finnas på plats. Vid högtiden på söndagen var det lite fler eftersom det kom förare även från Vimmerby, Åtvidaberg. Oskarshamn och Kisa.
- Vi brukar åka hos varandra, sade Tomas Karlsson.

Det kostar naturligtvis även pengar att åka motocross, men en jämförelse med speedwayen är ljusår borta. Cross och enduro har en enda inkomstkälla, och det är att sköta parkeringen vid speedwaymatcherna. de jobbar var sin gång och delar alltså på pengarna.
- Det är en ideell verksamhet vi håller på med, påpekade Tomas Karlsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!