120 spelare gör upp om EM-titlarna i Överum

Fredag, lördag och söndag blir det full fart i Sporthallen i Överum. Då avgörs EM i bordshockey med Överums fritidsgård som arrangör.

Sebastian Jonsson, Jesper Starkenberg, Emil Mikaelsson och Fabian Ljungberg från Överum spelar EM i bordshockey på hemmaplan i helgen.Foto: Ingemar Petersson

Sebastian Jonsson, Jesper Starkenberg, Emil Mikaelsson och Fabian Ljungberg från Överum spelar EM i bordshockey på hemmaplan i helgen.Foto: Ingemar Petersson

Foto:

Sport2010-06-08 00:00
120 spelare gör upp om EM-titlarna i öppen klass, veteraner, juniorer och damer, både individuellt och i lag. Deltagarna kommer förutom från Sverige från Danmark, Norge, Finland, Lettland, Ukraina, Ryssland, Tjeckien och Schweiz.Så sent som i fjol avgjordes SM i Överum med utländska deltagare. Arrangörerna fick mycket beröm vilket har bidragit till att lilla Överum tilldelades EM i hård kamp med bland annat S:t Petersburg.- Det här är kul och vi är jättestolta över att vi fått hit den här tävlingen, säger Gun-Britt Rindstål som är huvudansvarig.Tävlingsansvarig är Jerry Eklöv som också sitter med i den internationella bordshockeystyrelsen.Glädjande är också att Överum har fått med fyra juniorer i det svenska laget. Det är Jesper Starkenberg, Emil Mikaelsson, Sebastian Jonsson och Fabian Ljungberg som tillsammans med Kennet Wikström, Stockholm, som ska försvara de svenska färgerna i juniorklassen.Sammanlagt är det 25 svenskar med i EM. Bland dem finns Hans Österman, Möllan, en av tävlingens stora favoriter.- Österman har tävlat många gånger i Överum och han har aldrig förlorat en match i Sporthallen. Han har en mycket bra chans att ta hem open-klassen, säger Jerry Eklöv.Enligt expertisen kommer Hans Österman få hårdast motstånd av Atti Lampi, Finland, som vunnit EM tidigare.Jerry Eklöv berättar också att det finns drygt 1 000 tävlingsspelare i bordshockey i Sverige. I världen är det cirka 40 000 som spelat någon tävling de senaste åren.Från 1984 och fram till början av 2000-talet var det Sverige som dominerade internationellt. Sedan dess har andra länder som till exempel Finland och Ryssland fått mer att säga till om och den svenska dominansen är inte lika stor.EM-tävlingen i Överum inleds på fredag kväll med spel i junior- och veteranklasserna. På lördag förmiddag är det högtidlig invigning innan spelet fortsätter i open, junior, dam- och veteranklasserna. På söndag blir det spel hela dagen i openklassen.Arrangörerna har jobbat i ett års tid med att förbereda tävlingen.- Sedan februari månad har det varit riktigt intensivt. Bland annat har ett 70-tal fabrikstillverkade hockeyspel byggts om lite för att duga i tävlingssammanhang, säger Gun-Britt Rindstål.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!